Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 26-10-10, 18:26
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχει ακόμα ΝΟ2 πώς θα βάλει ψάρια μέσα; Το στρώσιμο δεν έχει ολοκληρωθεί και τα νιτρώδη είναι ισχυρό δηλητήριο για τα ψάρια.

Παρατήρηση: Προσωπική μου γνώμη δεν ήταν σωστό να ρίξεις ΟΛΟ το μπουκαλάκι με μιας! Δεν ξέρω τι επίδραση μπορεί να έχουν τόσο υψηλά επίπεδα αμμωνίας Σκοπός είναι να την κρατάς ΣΤΑΘΕΡΗ στα 4ppm για όλη τη διάρκεια του στρωσίματος. Οι υπερβολές και τα πειράματα δεν είναι για τα ενυδρεία μας. Ότι έγινε έγινε όμως τώρα, καλή προσπάθεια στη συνέχεια!

Σίγουρα είσαι στο σωστό δρόμο. Το στρώσιμο δεν έχει επιτευχθεί ακόμη, είσαι όμως πολύ κοντά! Περιμένουμε τις μετρήσεις σου. Πόσα ΝΗ3, ΝΟ2 και ΝΟ3 μετράς; Ακόμα κι αν μετράς 0 νιτρώδη, αν ήμουν στη θέση σου, για μεγαλύτερη σιγουριά, θα συνέχιζα την αμμωνία για 2-3 μέρες ακόμα, και αν οι μετρήσεις εξακολουθούσαν να είναι καλές, τότε θα έβαζα τα ψάρια. Λογικά τα νιτρικά σου πρέπει να είναι στο Θεό. Αμμωνία θα βάλεις μέχρι και την παραμονή που θα μπουν τα ψάρια (η βιολογία πρέπει να τρέφεται για να διατηρηθεί ζωντανή και είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη σε αυτό το θέμα). Την άλλη μέρα το πρωί κάνεις μια τεράστια αλλαγή (80-90%) να πέσουν τα νιτρικά κάτω από το 10% και το απόγευμα βάζεις τα ψάρια.
Καλή επιτυχία!

οκ φιλε μου αναμενουμε. απο τη παρασκευη περνω τις συγκεκριμενες μετρησεις
-------------------------
παλι σημερα no2=1. αρχιζω να προβληματιζομαι τι τρεχει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kws : 26-10-10 στις 18:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01580 seconds with 11 queries