Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 05-08-12, 01:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Σπυρο αν και αυτο υπερβαινει το θεμα της κοπελας μια και ειναι λιγο "βαθυ" ακομα για το χομπυ η απονιτροποιηση αλλα μια και θιχτηκε, διαβαζοντας το πως λειτουργει η βιολογια στο εδαφος αυτο που εχω καταλαβει -υπεραπλουστευμενα βεβαια και με επιφυλαξη οτι μπορει να τα εχω καταλαβει και λαθος αφου η φυση ειναι ...καπως μεγαλυτερη απο ενα ενυδρειο- ειναι πως αν φτιαξουμε ενα βυθο γυρω στα 10-30 cm με καπως πυκνο υλικο στα 5-7 cm τιγκα στις αναεροβιες περιοχες αλλα ισως με τη βοηθεια ενος φιλτρου βυθου που θα λειτουργει μονο στις αλλαγες και φυσικα οχι ανακυκλονωντας αλλα πετοντας το νερο, ΙΣΩΣ πετυχουμε ολικη απονιτροποιηση.
Εχεις ασχοληθει καθολου με το θεμα? (ισως ειναι πολυ ψηλα γραμματα και ισως προσπαθω να σηκωσω τον πηχη σε επιπεδα που ειναι ουτοπικα αλλα ισως και να ειναι εφικτο να προσομοιοσουμε οσο μπορουμε τεσπα τη φυσικη διαδικασια)
Σε περιπτωση που για να επιτευχθει αυτη η διαδικασια θελει απειρα χιλιομετρα που στη φυση υπαρχουν αλλα οχι στα ενυδρεια μηπως θα βοηθουσε ενα β στρωμα απο subs. pro κατω απ το χαλικι? (απλα ιδεες ριχνω προς συζητηση δεν ειμαι και τοσο σιγουρος οτι γινεται)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01326 seconds with 11 queries