Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 28-05-10, 07:21
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ μου άρεσε η όλη συζήτηση....και δεν το κρύβω ότι διασκέδασα με κάποιες απόψεις....και θα πώ και εγώ τις δικές μου (γιατί θα σκάσω αν δεν τις πώ ).
Θεωρία λοιπόν και πράξη με έπαθλο την εμπειρία.
Θεωρία...Οι δίσκοι θέλουν 50 lit έκαστος με μινιμουμ τα 300lit. Πράξη...Διατηρούσα πάνω από 15 δίσκους (μερικοί άνω των 12 cm) για πολύμεγάλο χρονικό διάστημα με μηδενικές απώλειες σε 240 lit φυτεμένο(μπήκαν όλοι μαζί και μέχρι να τους δώσω δεν μπήκε άλλο ζωντανό στο ενυδρείο)..
Θεωρία...Οι δίσκοι θέλουν νερό Α/Ο.
Πράξη...το 1992 που έβαλα τούς πρώτους μου δίσκους δεν είχε κανείς συσκευή Α/Ο.Νεράκι βρύσης (περιοχή Χαριλάου) με αντιχλώριο.Απώλειες μηδενικές,τα ψάρια μεγάλωναν,τα χρώματά τους τέλεια..(Δεν είχα γέννες).
Θεωρία...Οι δίσκοι δεν πρέπει να τρώνε μοσχαροκαρδιά (εμφάνιση του ΗΕΧΑΜΙΤΑ).
Πράξη...Αν δεν ταιζα τους δικούς μου μοσχαροκαρδιά θα είχαν το μισό μέγεθος από το σημερινό..Καμιά ασθένεια.
Ολα τα παραπάνω και άλλα τόσα συνέβηκαν σε μένα.Ισως έτυχε.Ισως μου έκατσαν τα ψάρια και τότε και τώρα.Νομίζω ότι όλα είναι σχετικά.Ισως και του φίλου του Σταύρου του κάτσουν στα λίγα λίτρα και πάνε όλα καλά.Ισως ο φίλος ο Χάρης-Σάμος έφαγε πίκρα σε κάποια περίπτωση.
Υ.Γ. Η φώτο του κ.Τόλη...όλα τα λεφτά....αλά δεν μας είπε οι 8 δίσκοι σε τι μέγεθος είναι και σε τι μέγεθος το ενυδρείο που τους φιλοξενεί.
Πάμε ένα ένα να σου πω που διαφωνώ και που συμφωνώ

Για το πρώτο 12 cm ψάρι για δίσκο ειδικά για πολύ καιρό είναι μικρό άρα τα λίτρα βοηθάνε να μεγαλώσει ο δίσκος

Για την το θέμα ΑΟ δεν διαφωνώ αν το νερό είναι καλό ( καθαρό)

Τα ψάρια της φωτογραφίας είναι φίλου τα πείρε 5 cm και τώρα είναι 12+ μέσα σε 6 μήνες σε 400 λίτρα ενυδρείου

έχει τα καλά της έχει και τα κακά της αν δεν εχεις καλές συνθηκες ναι βοηθάει στο να έχουμε flagelates και έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα να αποκτήσεις δεν σημαίνει ότι γίνεται πάντα .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01616 seconds with 11 queries