Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 19-10-12, 10:39
Το avatar του χρήστη Αραβέλλα
Αραβέλλα Ο χρήστης Αραβέλλα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Send a message via Skype™ to Αραβέλλα
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας! Δεν ξέρω τι να πρωτοαπαντήσω αλλά θα κάνω μια αρχή....
Σχετικά με τα κουνούπια... είναι κουνούπια τίγρης, στη γειτονιά δεν έχει άλλος πρόβλημα και οι πηγές ήταν όλες στην αυλή μου. Έχω πολλά φυτά εκτός παρτεριού σε γλάστρες κλπ. Πρώτα αντιμετώπισα τις άλλες πηγές, πιατάκια, βάζα με νερό, αλλαγές θέσεων (έβαλα βάσεις σε όλα) για να μην έχω λιμνάζοντα νερά. Μέχρι και τα πλαστικά παιχνίδια του παιδιού γιατί έμαθα ότι τα κουνούπια γεννάνε στα πλαστικά. Αυτή τη στιγμή το μοναδικό σημείο στάσιμου νερού είναι η λιμνούλα.
Επίσης φυτεύω σταδιακά εντομοαπωθητικά φυτά.
Τώρα σχετικά με τα κουνουπόψαρα τρώνε και ολόκληρα κουνούπια, τις λίγες μέρες που ήταν στη γυάλα τα παρακολουθούσα, ψιλοπηδάνε κι έξω.
Σχετικά με τη σκάφη....Η αυλή μου είναι στρωμένη με πέτρα και το σημείο που έχει χώμα και μπορώ να σκάψω είναι 1 μέτρο επί σχεδόν 9 μέτρα. Έχω όμως δέντρα με ισχυρές ρίζες και οποιαδήποτε παρέμβαση πρέπει να είναι μελετημένη και....υπερυψωμένη. Δεν κατάφερα να σκάψω περισσότερο από 0,20 μ χωρίς να κάνω ζημιά στις ρίζες. Αρχικά έψαξα για έτοιμες και κάποιες μικρές με γωνιακό σχήμα 100 λίτρων (ή κάτι τέτοιο) χωράνε. Έπρεπε όμως να σιγουρευτώ για την καταλληλότητα του σημείου γιατί πρέπει να θυσιάσω μεγάλα φυτά σε περίπτωση αλλαγής σημείου. Ήταν επείγον να βγουν τα ψάρια απ'τη γυάλα και τη σκάφη μου την χάρισαν. Είναι παλιού τύπου και το πλαστικό της είναι πολύ χοντρό.
Το βάθος είναι περίπου 0,30 πόντους και χωράει πολύ περισσότερο νερό αλλά δεν τη γέμισα παραπάνω γιατί οι βροχές εδώ μερικές φορές ξεχνάνε να σταματήσουν και δεν έχω κάνει υπερχείλιση λόγω του προσωρινού της υπόθεσης. Στη ζέστη δεν συνάντησα ιδιαίτερα προβλήματα γιατί αφαιρούσα κάποια ποσότητα και έβαζα αντίστοιχη φρέσκου νερού. Η άμμος είναι απειροελάχιστη περισσότερο τα πεσμένα φύλλα είναι στον πυθμένα. Η πικροδάφνη ξέρω ότι είναι τοξική (για τον άνθρωπο τουλάχιστον) γι' αυτό την ανέφερα, δεν ξέρω τι επιπτώσεις έχει σε λιμνούλα. Δυστυχώς έχω κι άλλη πικροδάφνη στην άλλη πιθανή θέση της λιμνούλας. Αν είναι πρόβλημα θα κάνω κάποια κάλυψη.
Η θέση της λιμνούλας είναι προστατευμένη με ψηλό τοίχο νότια και νοτιοδυτικά, και έχει πρωινό ήλιο αλλά ποτέ κάθετο.
Σχετικά με φίλτρο... θα ήθελα να το αποφύγω γιατί η κυκλοφορία θα αποτρέπει τα κουνούπια να γεννάνε στη λιμνούλα.
Σχετικά με τα φυτά.. Έχω ήδη ένα κήπο με αρκετά φυτά ώστε να ξεχωρίζω τα ...ζωντανά απ'τα πεθαμένα, αλλά η φύση έχει άπειρα μυστικά που δεν τα γνωρίζω και ιδιαίτερα στα υδρόβια δεν έχω την παραμικρή εμπειρία. Δεν ξέρω τις φάσεις των φυτών αυτών για να ξέρω αν χάνονται αυτό το διάστημα και θα ξαναβγούν την άνοιξη, όπως και τι θα έπρεπε να κάνω για την καλύτερη ανάπτυξή τους. Θα ήθελα να μην είναι σε γλάστρες αλλά δεν ξέρω αν πρέπει και πως.... Συγνώμη για την έκταση του κειμένου, ελπίζω να έδωσα τα απαραίτητα στοιχεία...σύντομα και κάποιες φωτογραφίες. Δεν βγαίνουν καλές λόγω θέσης. Επίσης άσχετο ...είμαι αρχάρια και στη χρήση του παρόντος φόρουμ και δεν ξέρω ακόμη να το χειριστώ επαρκώς.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01762 seconds with 11 queries