Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 16-06-08, 13:56
yiannis_m Ο χρήστης yiannis_m δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Περιοχή: Ν. Χαλκηδόνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Προβληματα με νέο ενυδρείο

Γεια χαρά στην παρέα

Είμαι (νομίζω) το πιο νεο μέλος (και άσχετο μαλλον!!) στην παρέα οπότε παρακαλώ να αντιμετωπίσετε με επιείκια ότι ακούσετε .

Η εισαγωγή μου στο χόμπι ξεκίνησε κάπως βίαια, όταν ο παππούς έφερε ένα κοινό χρυσόψαρο σε γυάλα (από πανηγύρι) στην μικρή.

Όντας άσχετος (και μην γνωρίζοντας για σχετικά forum) πήγα στο petshop και πήρα ένα 20lt ενυδρειάκι και ένα ακόμα χρυσοψαράκι (Wakyn). Επίσης αγόρασα ένα διακοσμητικό, ένα φίλτρο, θερμόμετρο και αντιχλώριο για τις αλλαγές. Έκανα αλλαγές δύο φορές την εβδομάδα (περίπου 70%) και επίσης έκανα (λάθος, αλλά μετά το έμαθα) πλύσιμο του φίλτρου με το νερό της βρύσης. Για στρώσιμο ούτε κουβέντα βεβαία.

Τα πράγματα πηγαίναν καλά (έτσι νόμιζα τουλάχιστον) , μέχρι που προχθές παρατήρησα ότι στο κοινό χρυσόψαρο είχαν αποκοπεί τα δύο ακραία τμήματα απο την ουρά.
Ρώτησα και μου είπαν να κάνω μετρήσεις στο ενυδρείο . Αυτό έκανα σήμερα και να τα αποτελέσματα με το Aqua Quick Test της eSHa. Οι μετρησεις ηταν απογοητευτικές :

PH -8
KH-8
CH>14
NO2-25
NO3-250

Αμέσως άλλαξα νερό και ξανάεκανα τις μετρησεις :
PH -8
KH-8
CH>14
NO2-5
NO3-100

Θερμοκρασία 27C

Προφανώς το ενυδρείο έχει σοβαρό πρόβλημα. Ψηλές τιμές απο νιτρώδη και κακό PH. Τι να κάνω? Να μειώσω την τροφή και να αλλάζω το νερό καθημερινά. Μπορώ να προσθέσω νιτροποιητικά βακτήρια με κάποιο τρόπο (πουλάνε στο εμποριο?).

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01490 seconds with 11 queries