Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 25-11-17, 16:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το TDS meter της HM ειναι προφανως πολυ πιο αξιοπιστο απο το test GH της sera. Και ερχεται καλιμπραρισμενο.
Εγω θα πιστευα με κλειστα ματια την TDS μετρηση, κατι που θα μου εδειχνε οτι η GH δεν ειναι μεγαλυτερη απο 3.5 dGH.

Η αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα με αυτη τη σκληροτητα για αυτα τα ψαρια. Εστω και αν ειναι εκτροφης.
Το θεμα ειναι σε το νερο ζουσαν πριν ερθουν στο ενυδρειο σου και αν ηταν διαφορετικο το νερο τοτε πως εγινε η μεταβαση σε αυτη τη σκληροτητα.
Αν εγινε αποτομα αυτο μπορει να προκληθηκε προβλημα.
Τωρα ομως πλεον, οτι εγινε εγινε πανω σε αυτο το θεμα (μεταβαση σε αλλη σκληροτητα και πεχα). Δεν διορθωνεται.
Σε αλλα θεματα πρεπει να εστιασεις την προσοχη σου. Δεν νομιζω οτι η χαμηλης σκληροτητας νερο που χρησιμοποιεις προκαλει προβλημα.
Το αντιθετο πιστευω οτι ειναι καλυτερα.

Να κοιταξεις το θεμα που κανεις αλλαγη οπως διαβασα μεσοβδομαδα με διαφορετικο νερο.
Ολες οι αλλαγες πρεπει να γινονται με ιδιων παραμετρων νερο, εκτος ειδικων περιπτωσεων (πχ οταν θελουμε να διορθωσουμε καποια παραμετρο και αυτο πρεπει να γινεται και σταδιακα).
Μπορεις να παρεις μια ειδικη βαλβιδα (η waterwaves εχει), που σου επιτρεπει να κανεις απευθειας αλλαγη με μιξη νερου απο προφιλτρα και απο μεμβρανη και να εχεις το ιδιο ποσοσο μιξης οπως οταν κανεις προετοιμασια.
Επισης πιστευω οτι θελεις μεγαλυτερες αλλαγες.

Γιια τη διατροφη και τα σκευασματα που χρησιμοποιεις, δεν μπορω να εχω εικονα. Ισως φταιει κατι απο αυτα.
.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04387 seconds with 11 queries