Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 02-05-11, 22:42
Το avatar του χρήστη mastronik
mastronik Ο χρήστης mastronik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Λοιπόν παιδιά σχετικά με το νερό, η θερμοκρασία της αναπαραγωγής και στην οποία κρατάω τώρα τα μικρά είναι μόνο 24 βαθμοί! Το PH περίπου 7,4 και το TDS 135-140. Τα τεστάκια μου για GH, KH είναι μπαγιάτικα αλλά οι παλιότερες μετρήσεις ήταν GH8, KH6. Ουσιαστικά το νερό του δικτύου της περιοχής μου, που φροντίζω να μην σκληρύνει κι άλλο αναπληρώνοντας μόνο από ώσμωση.


Ο καθοριστικός παράγοντας ίσως ήταν η μεταφορά από ένα παραμελημένο 200αρι (λόγω του reef) σε μεγαλύτερο και πιο φροντισμένο ενυδρείο. Ύστερα τα γνωστά, τάισμα 2 φορές την εβδομάδα, τουλάχιστον, με κατεψυγμένη τροφή, αλλαγές νερού 50% κάθε 10 μέρες, η ύπαρξη αρκετού χώρου για κολύμπι σε συνδυασμό με μεγάλες συστάδες από java fern τοποθετημένες στα δυο άκρα του ενυδρείου και ψηλά…



Η πρώτη ένδειξη ότι επίκειται αναπαραγωγή είναι η φουσκωμένη κοιλιά του θηλυκού που μόνο τότε ξεχωρίζει από το αρσενικό… Τα ψάρια γίνονται πιο επιθετικά και ζωηρά και παρατήρησα πολλές φορές το ζευγάρι να κολυμπάει σε στενή επαφή και να μπαίνει με φόρα μέσα στη fern όπου χάνονταν για λίγα δευτερόλεπτα…



Αυγά πάντως δεν έχω δει ποτέ...αλλά όταν ανακάλυψα το πρώτο μικρό σταμάτησα την κυκλοφορία στο ενυδρείο και μου δόθηκε η εντύπωση ότι τα μικρά ανέβαιναν στην επιφάνεια ακριβώς από αυτές τις συστάδες της java fern…


Περισσότερα αύριο…
__________________
Nίκος - Χανιά

-Rio 240 Planted
-Rio 400 Planted
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01462 seconds with 11 queries