Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 18-09-13, 00:21
BabylonX Ο χρήστης BabylonX δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Για 10-15 ppm νιτρικά στο δίκτυο νομίζω δε πρέπει να κάνω κάτι. Αυτή την αίσθηση έχω κι εγώ, αυτό μου είπαν και τα παιδιά εδώ στο φόρουμ πριν κάτι μήνες που τα συζητούσαμε και είχα φαγωθεί να ετοιμάζω το νερό μόνος μου. Πολύς κόπος και το ότι βάζεις ένα σωρό υλικά για να ετοιμάσεις το άδειο νερό της όσμωσης είναι παράγοντας αποσταθεροποίησης. Γενικά όλοι συμφωνήσαν ότι καλύτερα λίγα νιτρικά και πιο σταθερό περιβάλλον παρά όλη αυτή η φασαρία για εντελώς καθαρό νερό. Και χωρίς καθόλου νιτρικά πως θα αναπτυχθούν έστω και λίγο τα υγιή φυτά; Δε θα πρέπει να βάλω λιπάσματα=νιτρικά;

Γενικά όπως έχω καταλάβει η λογική είναι είτε ελάχιστα νιτρικά στην περίπτωση που δεν υπάρχουν καθόλου φυτά, ή αρκετά νιτρικά σε βαθμό που να προάγεται η ανάπτυξη των φυτών σε βάρος των άλγεων. Θέλω φυσικά να το παλέψω προς αυτή την κατεύθυνση μιας και έχω φυτά.

Σε επόμενο στάδιο θα κοιτάξω να βάλω τίποτα ταμπλέτες στις ανούμπιες (το σκέφτομαι μιας και με νιτρικά κοντά στο 50 δε νομίζω ότι τα φυτά χρειάζονται λίπανση) και θα παίξω και με τη διάρκεια και το πρόγραμμα του φωτισμού. Σκέφτομαι να τα βάζω να σβήνουν το μεσημέρι κανένα 2ωρο. Λένε ότι τα φυτά δεν ενοχλούνται από τη σιέστα αλλά οι άλγες αποσταθεροποιούνται. Και φυσικά σκέφτηκα και co2 αλλά μετά είδα τη σχέση του με το Ph και το απέρριψα κατευθείαν αφού για τα brichardi θέλω ψηλό pH. Άρα πρέπει να παίξω με ένταση/διάρκεια φωτισμού και λίπανση. Τώρα το πώς είναι ένα θέμα που δεν έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου και αν δε με βοηθήσετε να καταλάβω που μου πάνε τα 4 θα αρχίσω να κάνω πειράματα!


Επίσης αυτό που είπες για το κερατόφυλο και γενικά για εύκολα φυτά με μεγάλη ανάπτυξη το σκέφτηκα. Μάλλον και αυτό θα κάνω αλλά πρέπει να το ψάξω με τα είδη που δεν θα τα ξηλώνουν οι κιχλίδες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01626 seconds with 11 queries