Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 06-02-21, 13:00
vastsar Ο χρήστης vastsar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά και μόνο για λόγο κόστους, θεωρώντας απο το αρχικό post οτι θέλεις να χαλάσεις λιγότερα χρήματα. Αν πας στη λύση με μπετό σαφώς και το κόστος θα είναι πολύ μεγαλύτερο για συνεργεία, καλουπώματα, μονώσεις, υδραυλικά, μηχανήματα! Για να σε βοηθήσουμε πρέπει ενδεικτικά να στείλεις φωτογραφία και τι σκοπό έχεις να δαπανήσεις γιατί αν έχεις πχ 500€ budget οριακά φτιάχνεις με liner, αν θες τη λύση με μόνιμη κατασκευή τότε πας στο μπετό, οπου μιλάμε τουλάχιστον για 2πλη τιμή +..

Σχετικά με τις πέτρες πρέπει να είναι οι επιφάνειες χωρίς πέτρες, εξήγησα στο προηγούμενο οτι πρέπει να τις ισοώσεις με κομπρεσερ να είναι οσο πιο δυνατον επίπεδες!

Δυστυχως λογω φορτου δεν μπορεσα να βγαλω φωτογραφιες, επιφυλασομαι γι αυριο.

Οσον αφορα το κοστος. Στην περιπτωση του τσιμεντου το κανω μονος μου με βοηθεια ενος φιλου. Δεν εχω εργατικα στο κοστολογιο. Μονο τα υλικα. Βασικα οτι χρειαζεται για καλουπωμα το εχω οπως και πλεγμα. Μονο 3Α και τσιμεντα θα χρειαστω. Επισης παιζει η λυση του πρασινου φιλιζολ?

Για το liner, το να κανω το δαπεδο να ειναι σωστο μαλλον ειναι ευκολο. Τα πλαινα ειναι ομως ενας πονοκεφαλος. Εχει πολυ πετραδακια και μεγαλες πετρες. Δεν ειναι τοσο ευκολο.

Το liner αν δεν κανω λαθος κοστιζει περιπου 100 - 150 ευρω. Για το υποστρωμα που γραφεται δεν γνωριζω τιποτα. Μηπως καποια παραπομπη καπου να δω τι εννοειται?

Σαφως θα χρειαστω σχεδο διπλασιο μεγεθος απο τις αναλογιες της λιμνης που εγραψα στο αρχικο μηνυμα. Γιατι πρεπει να υπολογιστει και το υψος της λιμνης και φυσικα να μην ερθει τσιμα τσιμα.

Με μπετον υπολογιζω περιπου 200 - 300 ευρω συντριμα και τσιμεντα.

Και μια ακομη ερωτηση. Τα χρυσοψαρα απ οσο γνωριζω (εχω δει μονο σε ενυδρεια) ειναι σαφως μικροτερο απο τα ΚΟΙ. Αυτη ειναι η ουσιαστικη διαφορα? Γιατι μου αναφερατε καποια πλεονεκτηματα σε σχεση με τις αντλιες και κοστολογιο. Απ οτι καταλαβαινω καποιοι μαλλον εχουν παθος με τα ΚΟΙ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά και μόνο για λόγο κόστους, θεωρώντας απο το αρχικό post οτι θέλεις να χαλάσεις λιγότερα χρήματα. Αν πας στη λύση με μπετό σαφώς και το κόστος θα είναι πολύ μεγαλύτερο για συνεργεία, καλουπώματα, μονώσεις, υδραυλικά, μηχανήματα! Για να σε βοηθήσουμε πρέπει ενδεικτικά να στείλεις φωτογραφία και τι σκοπό έχεις να δαπανήσεις γιατί αν έχεις πχ 500€ budget οριακά φτιάχνεις με liner, αν θες τη λύση με μόνιμη κατασκευή τότε πας στο μπετό, οπου μιλάμε τουλάχιστον για 2πλη τιμή +..
Οταν γραφεις οτι με 500 ευρω οριακα κανεις με liner, βαζεις και καποια αλλα εξοδα? Αν ειναι δυνατο ενα παραδειγμα.
-------------------------
Εδω οι φωτογραφιες (μαλλον εχω καποιο θεμα στην καταχωρηση τους)
-------------------------
εχω κανει καποιες αποτυχημενες προσπαθειες στην καταχωρηση των φωτογραφιων
-------------------------
Μπορει καποιος να μου πει πως αναβαζουμε βαζουμε φωτογραφιες απο τον υπολογιστη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vastsar : 06-02-21 στις 13:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01909 seconds with 11 queries