Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-01-18, 04:36
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Mouth Funges σε αγγελόψαρο

Γεια σας, όταν έφυγα για διακοπές στις 26/12 παρατήρησα μια μικρή ασπρίλα στο στόμα του ψαριού χωρίς να είμαι σίγουρος ότι μπορεί να είναι κάτι. Ήταν όμως αργά για να μπορέσω να κάνω οποιαδήποτε ενέργεια και απλά τοποθέτησα την αυτόματη ταΐστρα και ξεκίνησα το ταξίδι για τις διακοπές μου.

Σήμερα βράδυ γυρνώντας επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου και περνώντας απ τον εργασιακό μου χώρο όπου βρίσκεται το ενυδρείο για να δω αν ήταν όλα καλά, είδα το αγγελόψαρο να πηγαίνει για Άγιος Βασίλης.. Fungus καραμπινάτο στο στόμα.

Τα αγγελόψαρα ήταν τα τελευταία ψάρια που έβαλα στο ενυδρείο μου και τα παρέλαβα 15/12. Ήταν να πάρω 8, τελικά μου ήρθαν 7 εκ των οποίων το ένα ήταν μικρούλι και πολύ ταλαιπωρημένο, με μεγάλο μέρος απ τα πτερύγιά του κομμένα και τελείως κομμένα τα κοιλιακά του πτερύγια. Όταν το τοποθέτησα στο ενυδρείο είδα ότι στο ουραίο πτερύγιο είχε στις άκρες μικροσκοπικά άσπρα στίγματα σαν fungus από fin rot. Ωστόσο μέσα σε 4-5 μέρες (κάπου στις 20/12) το ψαράκι είχε ήδη αντιμετωπίσει αυτά τα στίγματα και τα πτερύγιά του είχαν ήδη αρχίσει να θρέφουν και να μεγαλώνουν και πάλι.

Το ψάρι που νοσεί τώρα είναι ένα από τα άλλα 6, μεσαίου μεγέθους, το οποίο ήταν το μόνο από αυτά, που του έλειπε ένα μικρό κομμάτι στο ραχιαίο πτερύγιο ψηλά στην κορυφή. Έδειξε όμως πολύ γρήγορα τα χρώματά του τις πρώτες κιόλας μέρες και τρεφόταν με όρεξη χωρίς προβλήματα. Δεν έδειχνε σε καμία περίπτωση ότι θα έπαιρνε την κάτω βόλτα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 148χ48χ65 (μέτρηση εσωτερικά του ενυδρείου του μέρους που καταλαβάνει το νερό)
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 3μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 15/12
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26,5
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
10 cory sterbai
15 cardinal tetra
4 mesonauta festivus
7 pterophyllum scalare "manacapuru"

----
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): -
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25-27
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 25%(105λίτρα) / βδομάδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 24/12
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2/ημέρα (jbl novobel flakes, tropical spirulina flakes, sera immunpro pellets, frozen bloodworms/daphnia, και από 1 φορά είχα δώσει live bloodworms & tubifex πριν βάλω τα αγγελόψαρα)
11. ΦΙΛΤΡΟ : JBL e1901
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Χρήση φύλλων βελανιδιάς και πλατάνου απ το τοπικό δάσος μας με πολύ καλή αποστείρωσή τους.


ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Θα κάνω το μεσημέρι και επανέρχομαι.

2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: API

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 pterophyllum
2. ΔΕΡΜΑ: κανονικότατο και φουλ στο χρώμα
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: φυσιολογική
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): -
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): δείχνει φυσιολογική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : τρώει κανονικά
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: τα παρατήρησα σήμερα (ωστόσο έχω την εντύπωση ότι την ημέρα που ήταν να φύγω διακοπές κάτι είχε αρχίσει να εμφανίζει και δεν είχα χρόνο να κάνω κάτι)

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ
Καμία

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : δυνατότητα καραντίνας σε ενυδρείο 60χ40χ40
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : θα το προτιμούσα για να μην το ταλαιπωρήσω προσπαθώντας να το πιάσω

Όσο πρόλαβα να διαβάσω είδα διάφορες προτάσεις για αντιμετώπιση της ασθένειας. Από Melafix ή esha2000 στο κανονικό ενυδρείο ή αλάτι με μείωση λίγο της θερμοκρασίας και αεραντίλα σε καραντίνα, μέχρι αντιβιοτικά τύπου κοκτέιλ Neoplex+Kanaplex ή σκέτο Sulfathiazole.
Δική μου σκέψη ήταν να το παλέψω 1 βδομάδα με Melafix γενικά στο ενυδρείο μήπως κάνει καλό και στα υπόλοιπα ψάρια σαν πρόληψη.
Αλλιώς αν δεν έχει αποτέλεσμα τότε να περάσω σε πιο δραστικά μέτρα, τύπου καραντίνα/αλάτι/μείωση λίγο της θερμοκρασίας/αεραντλία/αντιβίωση.

Περιμένω γνώμες, γιατί έπεσα στα βαθιά και έριξα ξενύχτι για να διαβάζω γι αυτό το πρόβλημα ακόμα δεν γύρισα απ την χαλάρωση των διακοπών! Πρέπει όμως να γίνει κάτι άμεσα, γιατί μένω επαρχία και μέχρι να παραγγείλω φάρμακα και να μου έρθουν θα πάρει κάποιο χρόνο(~2 μέρες)..
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02178 seconds with 11 queries