Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 28-11-20, 20:32
Το avatar του χρήστη batman_gardiki
batman_gardiki Ο χρήστης batman_gardiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2007
Περιοχή: Γαρδίκι / Τρίκαλα / Θεσσαλία
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι και ο,τι πιο ευκολο. Κανενα απο αυτα δεν ειναι ταχειας αναπτύξεως.

Εαν μπορείς βαλε εστω τωρα για αρχη μεχρι να ισορροπήσει, απο φυτα επιφάνειας ( lemna minor, salvinia, limnobium laevigatum) ή στεμ πχ ( Limnophila Sessiflora, hygrophilla difformis, hygrophilla corymbosa).

Τα φυτα γρήγορης αναπτυξης οπως λεει το ονομα μεγαλώνουν γρηγορα και ετσι καταναλώνουν τα θρεπτικά μεσα σε αυτα αμμωνια και παραγωγα της.

Εαν εχεις βαλει μονο αμμο στο βυθό θα δυσκολευτεις ειδικα με τη marsilea. Εαν θες μπορείς τωρα που ειναι αρχή να βαλεις ενα θρεπτικο υποστρώμα. Πχ υπαρχει της tropica που βαζεις στην αρχη και απο.
πανω καλύπτεις με την αμμο.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου αλλά στην πόλη μου δεν εχω την δυνατότητα να βρω φυτά.
Όλα παραγγελία τα εκανα ιντερνετικα διαβάζοντας τα φυτά χαμηλών απαιτήσεων από τα φόρουμ και διαλέγοντας ότι μου άρεσε .
Αυτά που μου λες δεν μου τα είπε κανένας και δεν τα είχα υπόψιν.
Το project ήταν ημιφυτεμένο (το μισό) χαμηλών απαιτήσεων (χωρίς co2, υπόστρωμα και πολλα λιπάσματα) και εχω μόνο ασβεστολιθικη άμμο για βυθό.
Ήδη εχω ξεφύγει του μπατζετ και δεν μπορώ να κανω πολλά πράγματα.

Για να βάλω υπόστρωμα θα πρέπει να ξηλώσω πάλι και φτου από την αρχή.
Δυστυχώς θα πρέπει να προχωρήσω έτσι.
Πάντως την Vallisneria asiatica και την rotundifolia τα δίνουν για γρήγορα φυτά και τα υπόλοιπα για μέτρια εκτός της Java ferm.

Αντί της marsilea προτείνεις κάτι πιο εύκολο μήπως προλάβω να αλλάξω την παραγγελία που έγινε σήμερα το πρωί;;
__________________
Κάποτε θα΄ρθουν να σου πούν πως σε πιστεύουν σ'αγαπούν, και πως σε θένε....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01522 seconds with 11 queries