Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 13-12-11, 12:47
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δωσε μας λιγες πληροφοριες παραπανω...ποσα led θα χρησιμοπποιησεις κ σε ποσα λιτρα?γλυκο/θαλασσινο?στα ποσα Kelvin κ watt θα παιξεις?
Το ενυδρείο είναι 200Χ55Χ65 ύψος, καμιά 700αρια λίτρα.
Είχε δίσκους αλλά τώρα θα πάω σε ακόμη κάτι πιο απλό. Δυστυχώς δεν υπάρχει και μεγάλη διάθεση με όλα όσα γίνονται τριγύρω μας αυτόν τον καιρό. Και τα κόστη βέβαια (εννοώ για θαλασσινό) είναι μεγάλα, ενώ από την άλλη τα εισοδήματά μας συμπιέζονται και υπάρχει και η αβεβαιότητα της επόμενης μέρας….
Αλλά όταν θέλω να φτιάξω κάτι θέλω να είναι σωστό. Οπότε τα φωτιστικά που θα φτιάξω (2 γιατί στη μέση έχω κόντρα 30 εκατοστά) θα είναι και για μελλοντικό θαλασσινό.
Στο κάθε φωτιστικό θα βάλω λοιπόν περίπου 45 high power led των 3watt. Τα μισά λευκά 6500Κ και τα άλλα μισά μπλε. Επίσης 4-5 red leds και 4-5 μπλε για moonlight. Τέλος 3 των 10watt ή 2 των 20watt high power. Δηλαδή το κάθε φωτιστικό θα έχει 180 watt περίπου όταν ανάβουν όλα μαζί. Από ότι έχω διαβάσει, αυτό αντιστοιχεί σε ΜΗ 400-500 watt. Επίσης υποτίθεται ότι το σύστημα θα αντέξει αρκετά χρόνια (30.000 με 50.000 ώρες). Όλα τα άσπρα και τα μπλε θα είναι dimmable και θα συνδεθούν με κάποιο controller.
Τώρα στο ενυδρείο που θα είναι απλό, εννοείται ότι θα ανάβουν λίγα φώτα.
Η κατασκευή δεν είναι δύσκολη αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου και διαβάσεις κάποιες οδηγίες. Χρειάζεσαι heat sink, ανεμιστήρες, drivers, leds, lens και κάποιο diy κουτί να μπουν μέσα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01528 seconds with 11 queries