Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-02-13, 02:02
Το avatar του χρήστη despot
despot Ο χρήστης despot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή Αναπαραγωγή 100/100 corydoras

Καλησπέρα - καλημέρα ! Μετά απο πολύ καιρό αποφάσισα να παρουσιάσω τον τρόπο κ την επιτυχημένη αναπαραγωγή μου σε albino corydoras aeneus κ normal όπως επίσης κ σε peppered !

Μεγάλη προσοχή αναφέρομαι σε αναπαραγωγή που έχει τεράστιο ποσοστό επιτυχίας ! έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα για να καταλήξω να γράψω σε όλους σας το σωστό τρόπο !


Πρέπει να αναφέρω πως οι συνθήκες του νερού μου στο 120 λτ ενυδρείο είναι

pH: 7,2
Γενική σκληρότητα (GH): 5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10

Αλλαγές νερού: 30% κάθε 3 - 4 μέρες με νερό βρύσης αφού πρώτα μείνει με την ανάλογη ποσότητα tetra aquasafe ( αντιχλώριο ).

τις παραπάνω αλλαγές όταν θέλω να τα σπρώξω στην αναπαραγωγή διαφορετικά μιά φορά κάθε 7 ημέρες .

Συνήθως το ερωτικό παιχνίδι ξεκινάει μετά την αλλαγή νερού αν αλλάξω νερό το απόγευμα αύριο το πρωί θα 'έχω αυγά , προτιμούν να ερωτοτροπούν σε χαμηλό φυσικό φωτισμό δωματίου τις πρώτες πρωινές ώρες κ αφήνουν τα αυγά τους στα πιο σκούρα σειμία του ενυδρείου κ φυσικά όπου υπάρχει ροή νερού .

εδώ τα αυγά πάνω στο μηχανικό φίλτρο

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08223.jpg
Εμφανίσεις:  1024
Μέγεθος:  37,1 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08197.jpg
Εμφανίσεις:  1185
Μέγεθος:  60,3 KB



Από την ώρα που θα γεννηθούν τα αυγά μετά από περίπου 8 ώρες τα συλλέγω σε μικρό βαζάκι γεμισμένο με νερό του ενυδρείου , η περισυλλογή των αυγών γίνεται με ξύστρα για κεραμικές κουζίνες ( την έχω κλέψει από την γυναίκα μου ) , αδειάζω λίγο νερό από το ενυδρείο σε κουβά , κλείνω τα φίλτρα για να σταματήσει το ρεύμα στο νερό του ενυδρείου , τοποθετώ το βαζάκι με το νερό κάτω από τα αυγά κ τα ξεκολλάω με προσοχή ,τα περισσότερα μένουν πάνω στη ξύστρα κ με προσοχή τα τοποθετώ άλλες φορές με το δάχτυλο μέσα στο βαζάκι , επίσης η διαδικασία γίνεται με γάντια μίας χρήσης 'όπως κ κάθε εργασία στο ενυδρείο !

Τα αυγά τοποθετούνται από το βαζάκι σε μικρό ενυδρείο 30 λτ !
το μικρό ενυδρείο που θα τοποθετήσω τα αυγά έχει μικρό φιλτράκι μηχανικό που στρώθηκε περίπου 2 εβδομάδες στο κυρίως ενυδρείο κ δεν έχει μεγάλη ροή νερού , επίσης μέσα στο μικρό ενυδρείο υπάρχει μεγάλη απλή αερόπετρα που δουλεύει κ θα δουλεύει συνεχώς καθ όλη την εκκόλαψη των αυγών έως βγούνε οι γόνοι από το μικρό ενυδρείο για να μεταφερθούν στο κυρίως !Ο βυθός του μικρού ενυδρείου είναι γυμνός τελείως δεν έχει απολύτως τίποτα .Η θερμοκρασία μπορεί να είναι διαφορετική ακόμα κ κάτω από τους 20 βαθμούς , όσο μεγαλύτερη θερμοκρασία έχω στο μικρό ενυδρείο τόσο γρηγορότερα γίνεται η εκκόλαψη των αυγών , με χαμηλότερες θερμοκρασίες γίνεται σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα αλλά έχει ένα προτέρημα δεν βγάζουν πολλά αυγά fungus ( fungus είναι κάτι σαν χνούδι που πιάνουν πάνω τους τα αυγά κ τα καταστρέφουν, επίσης μεταδίδεται στα αυγά με καταστροφικά αποτελέσματα ).Επίσης θα ήθελα να επισημάνω πως οποιοδήποτε σκέυασμα κ να ρίξετε προληπτικά για το fungus δεν βοηθάει , όσες φορές έριξα προληπτικά κ όσες δεν έριξα το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο , περίπου ο ίδιος αριθμός αυγών χαλούσε , επομένως για μεγάλο ποσοστό επιτυχίας καλή ροή στην αερόπετρα , κ χαμηλές θερμοκρασίες , εγώ την έχω στο 18 - 20 μέγιστο.

Τα αυγά εκκολάπτονται σε περίπου 1 εβδομάδα κ βγαίνουν οι μικρές λάβρες - γόννοι είναι απίστευτα μικροί κ στρεσάρονται πολύ εύκολα , για να μειώσω το στρές στο μικρό ενυδρείο δεν χρησιμοποιώ φωτισμό κ έχω τοποθετήσει μαύρη μονωτική ταινία περιμετρικά του ενυδρείου στο κάτω μέρος εξωτερικά έτσι ώστε να κάθονται κοντά στο τζάμι που είναι πολύ σκούρο λόγο της μονωτικής μίας κ δεν έχει τίποτα άλλο στο πάτο του ενυδρείου να κρυφτούν.
οι λάβρες έχουν τον λεκιθικό σάκο που τις συντηρεί τουλάχιστον για 24 ώρες ,απο την στιγμή που θα εκκολαφτεί το πρώτο αυγό μετράω 24 ώρες κ ταΐζω με σπιρουλίνα κ ταμπλέτα βυθού εναλλάξ μία φορά την ημέρα, το τονίζω μιά φορά την ημέρα μισή ταμπλέτα , δεν την τρίβω , απλώς την αφήνω να πέσει στο πάτο του ενυδρείου κ να αρχίσει να διαλύεται από μόνη της .όταν διαλυθεί κ έχει κάποιες ώρες στο ενυδρείο αρχίζει να φουγκιάζει πιάνει κάτι σαν χνούδι , τότε με μιά σύριγγα μεγάλου μεγέθους που αγόρασα από φαρμακείο κ αφαίρεσα φυσικά την βελόνα τραβάω την τροφή από τον πάτο του ενυδρείου , το νερό που αφαιρώ μαζί με την χαλασμένη τροφή το ξανά συμπληρώνω από το μεγάλο ενυδρείο , η διαδικασία επαναλαμβάνεται μία φορά την ημέρα .

Σταματήστε να ταΐζεται 3- 4 φορές τις λάβρες - σταματήστε να ρίχνεται τριμμένες ταμπλέτες μέσα στο νερό - ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΕΊΝΑΙ ΝΑ ΧΑΛΑΤΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ - ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΤΟ ΛΙΓΟ !

Αλλαγή νερού στο μικρό ενυδρείο γίνεται κάθε 3-4 μέρες περίπου το 30 τις εκατό , φυσικά το νερό που μπαίνει είναι από το μεγάλο ενυδρείο όχι βρύσης.

παρακάτω οι τροφές που ταΐζω τους γονείς και τα μικρά

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC08227.jpg
Εμφανίσεις:  780
Μέγεθος:  55,4 KB

Συνημμένο Αρχείο 54766

βιταμίνες σε υγρή μορφή καλό είναι να χρησιμοποιούνται στις ανάλογες ποσότητες .

Σε περίπου 30 μέρες οι γόνοι είναι έτοιμοι να συγκατοικήσουν με τους γονείς τους !

Λίγα πραγματάκια που παρατήρησα κ ίσως βοηθήσουν

1.Το βάθος του ενυδρείου δεν παίζει κανένα ρόλο , οι λάβρες θα βγούν στην επιφάνεια να πάρουν οξυγόνο όσο βαθύ κ να είναι , προσοχή στη ροή του φίλτρου τα εξαντλεί αν είναι ισχυρή κ τα πνίγει .

2.Οι γονείς τρώνε κατά λάθος τις λάβρες , όταν φτάσουν σε μέγεθος επαρκές κ δεν χωράνε σε κανένα στόμα από τα μεγάλα ψάρια , τότε μόνο τα μεταφέρουμε σε μεγάλο ενυδρείο.

3.Η τροφή θα πρέπει να διαμελίζεται σε μικρά κομμάτια όταν οι γόνοι συγκατοικούν με ενήλικα ψαριά , μίας κ ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος για τη τροφή .

4.Προσοχή μεγάλη στη σύριγγα όταν τραβάμε την χαλασμένη τροφή από το ενυδρείο γεννιστρα πιάνονται πολλές φορές τα μικρά μέσα στη σύριγγα , αν συμβεί αυτό απλώς σταματήστε να ρουφάτε τη τροφή κ κρατήστε το στόμιο της σύριγγας μέσα στο νερό , κάποια στιγμή το μικρό θα βγεί έξω μόνο του.

5.Για σωστό καθαρισμό του ενυδρείου γεννήστρα πάρτε ένα δυνατό φακό κ τοποθετήστε τον στο πλάι του ενυδρείου , φαίνονται πολλά περισσότερα που θα πρέπει να καθαρίσετε από ότι με το φως δωματίου.

6.Όταν συλλέξτε τα αυγά κ τα τοποθετήσετε στο ενυδρείο γενίστρα με την αερόπετρα - αεραντλεία μη γεμίσετε με νερό μέχρι πάνω βάλτε νερό όσο λιγότερο γίνεται με την καλή οξυγόνωση του νερού έχουμε λιγότερες απώλειες από μόλυνση στα αυγά μας .

Να σας αναφέρω επίσης πως δεν έχω καμία γνώση για τα υπόλοιπα ψάρια της αγοράς ασχολούμαι εδώ κ ένα χρόνο μόνο με corydoras , αν κάτι το αγαπάς κ θές πραγματικά να ασχοληθείς μαζί του πετυχαίνεις τα πάντα με διάβασμα - βοήθεια από κάποιον έμπειρο !

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους φίλους του φόρουμ κ τους παλιότερους γνώστες που απαντάνε ασταμάτητα σε όλες τις ερωτήσεις μας !

Παρακάτω βίντεο από τα ψαράκια μου .

http://www.youtube.com/watch?v=xebJp8DouKc

https://www.youtube.com/watch?v=w2skAQ0tDEQ

https://www.youtube.com/watch?v=O1nHBNqQ5Cw

ευχαριστώ θερμά τον φίλο κ συμπατριώτη Γιάννη lingistis

http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=2691

για τις πολύτιμες συμβουλές του !

Πολλά ψαράκια έχουν δοθεί σε τοπικό κατάστημα με άγνωστη την τύχη τους περίπου στα 15 ,
θα ήθελα πολύ να τα χαρίσω σε κοπαδάκια σε όποιον χομπίστα συμπαθεί το είδος κ δεν έχει επιθετικά είδη στο ενυδρείο του , επίσης ανταλλάσσονται με γαριδούλες αν υπάρχουν !

στείλτε μου pm !

τα παραπάνω βίντεο είναι παλιότερα εδώ το τελευταίο

http://www.youtube.com/watch?v=X7Z3anO0UL0
__________________
( )
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03263 seconds with 12 queries