Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 15-03-06, 01:47
Το avatar του χρήστη olyon
olyon Ο χρήστης olyon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-03-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Ποιά είναι η βέλτιστη διαδικασία κατασκευής ενός ενυδρείου με κόντρες;

Συντάσσοντας το πρώτο μου post οφείλω να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου για την ύπαρξη και κυρίως την εξέλιξη του forum, το οποίο αποτελεί πηγή πληροφοριών για αρχάριους και μή.

Έχω διαβάσει δεκάδες θέματα τους τελευταίους μήνες...απο τότε δηλαδή που ανακάλυψα το board έχωντας οδηγηθεί εδώ απο μια έρευνα για τον ενεργό άνθρακα... Για να μην πολυλογώ μετα απο 1,5 χρόνο ενασχόλησης με το 20λιτρο μου αποφάσισα να φτιάξω ενα μεγαλύτερο, το οποίο ήταν και η επιθυμία μου από παιδί.

Έτσι λοιπόν σήμερα ξεκινώ παρέα με καλούς φίλους το κόλλημα του. Θα είναι: 100*43*45 μήκος-πλάτος-ύψος. 10mm ο πάτος και 8mm τα πλαινά. Κόντρες και γυάλινο χώρισμα στη πίσω γωνία για κατασκευή φίλτρου τύπου Αμβούργου.

Οπότε σας παραθέτω τις σκέψεις μου για την διαδικασία :

1. Κολλάω τα 5 τζάμια (χωρίς τις κόντρες) φτιάχνοντας τη δεξαμενή, αφήνω να στεγνώσει 3-5 ημέρες και έπειτα γεμίζω με νερό για έλεγχο διαρροών για 3 ημέρες. α) αν όλα είναι καλά αδειάζω το νερό, σκουπίζω-καθαρίζω τα τζάμια για τις κόντρες. β) αν έχω διαρροή ξιλώνω και ξανακολλώ. Σωστά;

2. Να κολλήσω όλα τα τζάμια με τη μία συν τις κόντρες. Άν έχω διαρροή θα είναι πολύ πιο δύσκολο να τα ξεκολλήσω... Σωστά; Είναι προτιμότερο να κολληθούν όλα μαζί για να στεγνώσουν και όλα μαζί; Η' είναι ρίσκο για τον λόγο που ανέφερα δηλαδή το απευκταίο ξεκόλλημα;

Θα εκτιμούσα τις παρατηρήσεις σας. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01484 seconds with 11 queries