Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 01-12-08, 14:57
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε και συνάδελφε!
(πάει αυτό, έμεινε.. )

Δε θα πω ούτε μπράβο, ούτε τίποτα.. Απλά θα ευχηθώ καλή συνέχεια, καθώς αν η αρχή είναι τόσο καλή, με το ψάξιμο που κάνεις και το χρόνο που αφιερώνεις, σίγουρα μέρα με τη μέρα το ενυδρείο θα γίνεται όλο και καλύτερο!

- Το θέμα των νιτρικών που γράφεις και αλλού, δεν ξέρω, προκαλεί εντύπωση το πώς με τόσο κερατόφυλλο μέσα και με λίγα σχετικά ψαράκια, έχεις τόσα πολλά νιτρικά.. Μήπως κάνεις κάποιο λάθος με τις μετρήσεις? Ή, μήπως πάει κάτι στραβά με το τεστάκι?

- Για τη διάχυση, μπορείς να δοκιμάσεις με κάποια σκαλίτσα (Hagen, ή JBL).. Δεν ξέρω κατά πόσο με τη μικρή σχετικά πίεση που αναπτύσσεται σε DIY CO2, θα καταφέρεις να κάνεις δουλειά με κάποιο κεραμικό διαχύτη..

- Τέλος, σε σχέση με το στήσιμο, θα πρότεινα να μετακινήσεις ίσως το ξύλο σου λίγο προς τα δεξιά (στο 1/3 του μήκους), έτσι ώστε να είναι σαν να βγαίνουν τα φυτά γύρω από το ξύλο.. Και στον κενό χώρο που θέλεις να αφήσεις αριστερά, μπορείς να δοκιμάσεις echinodorus tenellus (έβαλα πρόσφατα κι εγώ και είναι πολύ όμορφο το αποτέλεσμα)..

Καλή συνέχεια!
Ευχαριστώ πολύ!
Για το τεστ το επανέλαβα και πάλι τα ίδια - είναι Sera, μπορεί να δοκιμάσω και κάποιο άλλο. Προσπάθησα να βρω κι εγω εξήγηση - δεν ξέρω αν μπορεί να ανέβασε νιτρικά λόγω κάποιου σάπιου φύλλου, π.χ. που δεν έβγαλα εγκαίρως ή αν έπεσε λίγο παραπάνω τροφή. Το "ανέβασμα" στο ΝΟ3=25 έγινε απότομα σε λίγες μέρες. Από τότε που το έριξα στα 11 με την αλλαγή νερού δεν έχει ανεβαίνει με τόσο γρήγορο ρυθμό. Οπότε "κάτι" συνέβει, αλλά δεν ξέρω τι - αλλά το παρακολουθώ.

Για τη διάχυση, ο κεραμικός διαχυτήρας δεν δουλεύει με DIY λόγω χαμηλής πίεσης. Επειδή δεν θέλω να βάλω διαχυτήρα με αντλία, μάλλον για σκαλίτσα πάω...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01632 seconds with 11 queries