Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 01-12-08, 09:44
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια, και για την ενθάρυνση . Ευχαριστώ και για τις ιδέες για βελτίωση.

Κι εμένα μου φαίνεται πολύ το κερατόφυλο (και να φανταστείτε ότι στη φωτο είναι μόνο το μισό απ'όσο είχα πριν λίγες μέρες...), και το μειώνω σιγά-σιγά όσο βρίσκω το ρυθμό μου με τα νιτρικά και τα άλλα λιπάσματα, ώστε να φτάσει σε κάποιο λογικό μέγεθος.

Όσο για τις ερωτήσεις,

1), 2), 3): τα 2 τετράλιτρα τα έχω κυρίως λόγω του ότι χωράνε καλύτερα στο έπιπλο (είναι από νερό για σίδερο ατμού) σε σχέση με τα ψηλότερα μπουκάλια κοκα-κόλα κλπ. Διπλασιάζω τη ζάχαρη σε σχέση με το 2λιτρο, αφήνοντας τη μαγιά στην ίδια δόση, οπότε μου κρατάει και λίγο παραπάνω η παροχή.
Είναι συνδεδεμένα στην ίδια παροχή και αλλάζω 1 δοχείο εναλλάξ. Προς το παρόν το έχω έτσι γιατί δεν έχω καλό διαχυτήρα (ψάχνω όμως...) και η έξοδος είναι με αερόπετρα, οπότε βγάζει μεν μικρές φυσαλίδες σε γρήγορο ρυθμό, αλλά πολύ από το διοξείδιο χάνεται φτάνοντας στην επιφάνεια.
Βάζοντας διαχυτήρα σκοπεύω να μειώσω τις δόσεις στα δοχεία, ώστε να είμαι παλι στα "σωστά" επίπεδα (με βάση το ΚΗ μου στοχεύω στο Ph ανάμεσα στο 7.1 - 7.5 με βάση τα πινακάκια που κυκλοφορούν).

4) Το "νιτρικά=11" ήταν θέμα τύχης στην τελευταία αλλαγή νερού που έκανα. Μετά από μέτρηση ΝΟ3=25 έκανα αλλαγή νερού 56%, οπότε πήγε στο 11.

5) Η βρύση βγάζει ΚΗ=11, GH=14, Ph=7.8.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01578 seconds with 11 queries