Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 24-06-08, 02:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση στην ερώτηση:

Εγώ πάλι έχω τα ανεμιστηράκια μου, και δεν έχω κάποιο controller για τη θερμοκρασία (π.χ. eliwell).. Τα βάζω και λειτουργούν με χρονοδιακόπτη, αλλά επειδή δεν έχω το χρόνο και τη δυνατότητα να είμαι συνεχώς από πάνω και να το ελέγχω, έχω ρυθμίσει το χρονοδιακόπτη κάπως συντηρητικά (δλδ να λειτουργεί το ανεμιστηράκι πολλές ώρες), και έχω το θερμοστάτη κανονικά, ώστε αν το ανεμιστηράκι το παρακάνει, να πάρει μπρος ο θερμοστάτης.. Εξάτμιση χωρίς λόγο θα μου πείτε, οκ, δεκτόν.. Σαν "τσαμπατζίδικη" λύση, είναι λάθος?
Σωστη κινηση αλλα δεν ειναι τσαμπατζιδικη λυση, σου φαινεται.
Το εχω κανει και γω στο μονομαχοενυδρειο αλλα τελικα θα βαλω και εκει eliwell γιατι θα τα βγαλει τα λεφτα του (50€) καποια στιγμη απο την οικονομια ρευματος που θα μου κανει.
Θα δουλευει λιγοτερο το ανεμιστηρακι, και καθολου ο θερμαντηρας. Σε μεγαλυτερη κλιμακα θα γινει οικονομια σε μεγαλο ενυδρειο που θα εχει περισσοτερα ανεμιστηρακια και μεγαλυτερο θερμαντηρα.

Αλλα πλεονεκτηματα: διπλη λειτουργεια (θερμαντηρα-ανεμιστηρακια), ασφαλεια σε περιπτωση του γνωστου κοληματος του θερμαντηρα που ακουμε κατα καιρους, με αποτελεσμα τη "ψαροσουπα", ρυθμιση θερμοκρασιας με ακριβεια δεκατου του βαθμου C, , θα μπορεις να βγαλεις το θερμαντηρα εκτος νερου για "καλοκαιρινες διακοπες", πολυτελεια να βλεπεις στο ηλεκτρονικο καντραν τη ακριβη θερμακρασια
(το εχω ερωτευθει μιλαμε )

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ανεμιστηρακια κατεβαζουν τη θερμοκρασια μεχρι καποιου σημειου..
Μετα απλα δεν παει πιο κατω.
Οποτε ο θερμαντηρας παραμενει υπερβολή.
Παει παει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01536 seconds with 11 queries