Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 17-10-10, 00:30
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Απο λίτρα σε πέρνει να βάλεις 4 cory και 1 betta αρκεί ο βυθός να είναι μεγάλος (δηλ. μεγάλο μήκος και πλάτος και μικρότερο ύψος) και να έχεις φίλτρο με αρκετό βιολογικό υλικό που να γυρνάει το νερό 4-5 φορές την ώρα και χαμηλή ροή που λατρεύουν τα betta.
Αλλά ο μονομάχος δεν θα αισθάνεται άνετα και δεν γνωρίζω πως θα το εκδηλώσει. Σίγουρα θα στρεσαριστεί και πολύ πιθανόν να γίνει επιθετικός. Είμαι αρκετά σίγουρος οτι θα έχεις απώλειες.
Το χαλικάκι σου απ'οτι βλέπω στις φωτογραφίες είναι στρογγυλεμένο οπότε δεν θα έχουν πρόβλημα τα cory.Σε περίπτωση που είναι αιχμηρό καλό είναι να αντικαταστήσεις το χαλίκι ή τα cory.

Κατα τη γνώμη μου μπορείς να κάνεις καλύτερες επιλογές στο συνδιασμό των ψαριών σου που θα αισθάνονται λιγότερο στιμωγμένα και ασφαλή.
Χωρίς να θέλω να σε αποτρέψω απο αυτό που θέλεις σου παραθέτω πιθανές εναλακτηκές που δίνουn άνθρωποι πολύ έμπειροι , γνώστες και με όλη την καλή διάθεση να βοηθήσουν αρχάριους σαν εσένα και 'μένα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tolis προ ολιγου...

Τι θα προτεινα εγω, σε 50 λιτρα και κατω (παντα για αρχαριους - ας πουμε 40 με 50 λιτρα?):
1) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) με μονομαχο και μηλοσαλιγκαρα.
2) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) με γαριδες (ενδεχομενως δυο ειδη συμβατα).
3) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και ενα ζευγαρι colisa chuna.
4) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και μια ομαδα (5-6) tanichtys albonubes.
5) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και μια ομαδα (5-6) celestichthys margaritatus.
6) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και μια ομαδα (5-6) cherry barbs.
7) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και ενα χαρεμι guppies ή endlers.

Dimis υπερθεματιζει...

1) ενα ζευγαρι colisa lalia και 5-6 danio rerio
2) ενα χαρεμι πλατυς
3) ενα η και 2 ζευγαρια tateurndina και 5-6 κορυ παντα
4) ενα ζευγαρι απιστογραμμα boreli
5) ενα κοπαδι oryzias javanicus freshwater (χεχε...μολις τα παρελαβα,ειμαι ακομα στην μελετη)

Καλή συνέχεια στο όμορφο ενυδρείο σου.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02007 seconds with 11 queries