Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 19-09-08, 12:32
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Καλή παραλία με ωραίες βασαλτικές πέτρες θα βρεις προς το Καστελι (Νωπήγεια)
Αμμο από όπου και να βάλεις είναι καλά. Απλά κοίτα το σημείο απο το οποίο θα την μαζέψεις να είναι γενικά καθαρό.....
Τόσο οι πέτρες όσο και η αμμος θέλουν ενα καλό πλύσιμο. Τίποτα παραπάνω. Εγώ πάντως έβαλα υπόστρωμα αραγωνίτη από πετ σοπ για να ανεβάσω ακόμα παραπάνω τη σκληρότητα. (το χειμώνα το gh πεφτει στο 8-9....)
Στον πάτο του ενυδρείο θα βάλεις ενα μπλε φελιζίλ 2-2,5 εκατοστων το οποίο θα πάρεις από μια μάντρα ή ενα μαγαζί μονωτικών. Οι πέτρες καλό ειναι να στερεωθούν με σιλικόνη αλλά άμα είσαι "μάστορας" δεν χρειάζεται καν....
Από εκεί και πέρα φίλε μου το ενυδρείο σου με μήκος μόνο 80εκ ειναι για μένα πολύ μικρό για να βάλεις malawi. Τα mbuna ειναι ψάρια υπερ-κινητικά και αν δεν έχουν τον κατάλληλο χώρο θα στρεσαριστούν και ίσως και να αλληλοσκοτωθούν. Εγώ θα σου πρότεινα τίποτα νανοκιχλιδες tanganyika που έχεις περισσότερες επιλογες στα λίτρα σου.
Τώρα αν θες οπωσδήποτε να βάλεις mbuna (σε καμια περιπτωση δεν συμφωνω) βάλε μόνο labidos.......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01421 seconds with 11 queries