Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 29-12-13, 21:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή ερωτηση περι αλατοτητας και οχι μονο

επειδη απο βδομαδα θελω να αρχισω να προσθετω αλατι στο ενυδρειο με το mahachai,και επειδη δεν εχω ιδεα του τι παιζεται με τα αλατια,εχω μερικες ερωτησεις.

καταρχην απο οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης,οι μονες τεκμηριωμενες τιμες αλατοτητας που εχω βρει για τα συγκεκριμενα ψαρια,ειναι αυτες:

"Field Notes:Betta mahachaiensis lives in brackish waters, some quite heavily polluted; pH at catch sites 6.87–7.80, salinity 1.1–10.6 ppt. "
http://www.mapress.com/zootaxa/2012/f/zt03522p060.pdf


πρωτη ερωτηση.
οι τιμες απο 1.1ppt εως 10.6ppt πως μεταφραζονται στην αλατοτητα που θα μετρησω με το ρεφρακτομετρο?
υποψιν πως δεν εχω δει στη ζωη μου ρεφρακτομετρο ποτε,ουτε ξερω πως λειτουργει.
ρωταω γιατι σε ολα τα θαλασσινα και υφαλμηρα για τα οποια εχω διαβασει,βλεπω τιμες σε μορφη 1005,1010...κλπ...

πως μεταφραζονται λοιπον οι τιμες απτο αρθρο, σε αυτη τη μορφη?

δευτερη ερωτηση.
υπαρχει τροπος να υπολογισει καποιος σε 60 λιτρα νερο, τι τιμη αλατοτητας θα δωσει μια συγκεκριμενη ποσοτητα αλατιου?

αν πχ βαλω μια κουταλια του γλυκου για καθε 4 η 5 γαλονια νερου,οπως αναφερεται εδω:

"Salinity: Their native waters are somewhat brackish, and even captive generations seem to thrive and breed best with some salt in the water. 1 teaspoon per 4-5 gallons seems to be the desired amount for breeding. (They will live in fresh water easily, but are much less likely to breed in the total absence of salt.) "
http://everything2.com/title/Betta+sp.+Mahachai

πως θα ξερω τι αλατοτητα θα μου δωσει?
μην το κανω παστο το ψαρι!

τριτη ερωτηση:
τι ρεφρακτομετρο να παρω(η μηπως ειναι υδρομετρο?),και τι αλατι να παρω?
ο ντιμης (και οχι μονο)αποτι ειδα σε παρουσιαση υφαλμηρου,εβαζε θαλλασινο.
το ενυδρειακο η το τυροκομικο υποθετω πως δεν κανει(?...)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01703 seconds with 11 queries