Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 26-11-04, 17:35
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Παράθεση:
Για το νεο ενυδρείο που φτιάχνω χρειάζομαι συνολικά 10 λάμπες
των 300 Watt όπως εχω ενημερωθεί απο το διαδίκτυο(αληθινά φυτά).
Γιατι για ένα ενυδρείο 860 λτ χρειάζεσαι 10 λάμπες. Τι λαμπες έχει κατα νου να βάλεις? Υποθέτω όχι πυρακτώσεως. Εάν σκέπτεσαι για φυτεμενο τότε μιλαμε τουλάχιστον 0.5W/lt αρα εάν τα 860 ειναι τα καθαρά σου λίτρα ειναι λίγο 300W IMO. Μια οικονομική λύση είναι flurocent λάμπες του εμπορίου (θερμοκρασίας 5500-6500 βαθμών και CRI>9)---> Εδώ θέλει λίγο ψάξιμο και διάβασμα

Υπερχείληση:Trickle filter + φυτεμενο ενυδρειο δεν ειναι η καλύτερη συνταγή. Ο λόγος είναι ότι αν αυριο-μεθαυριο αποφασίσεις για φυτεμένο παραχή CO2 θα έχεις μεγάλη απώλεια. Βέβαια έχω ακούσει για ενυδρεια φυτεμένα με χρήση trcιkle filtering αλλα υπαρχουν πιο εύκολοι δρόμοι για φυτεμενο.

Η τρύπα υπερχείλησης και η τρύπα εισαγωγής στο ενυδρείο σου που βρίσκονται??
Να θυμασαι ότι για να ελαχιστοποιήσεις τις απωλειες Co2 θα πρέπει να ελαχιστοποιησεις την κίνηση του νερού στη επιφάνεια.

Αυτά για την ώρα

Λοιπόν, έχουμε και λέμε. Οι δέκα λάμπες που αναφέρω έχουν να κάνουν για λάμπες των 38 Watt οπότε έχω ενα σύνολο 380 Watt. Δεν είναι το καλύτερο απλά σκεφτόμουν το κόστος των 4 ακόμα που πρέπει να βάλω για να έχω το 0,5 Watt/Lt. Μιλάω για λάμπες φθορίου όχι πυρακτώσεως και φυσικά εχω Reference απο το δίκτυο για το τι λάμπες πρέπει να βάλω. Το προβλημά μου είναι τα ακροφύσια και η υγρασία που θα υπάρχει μέσα στο καπάκι. Αυτά που πουλάνε τα PetShop έχουν 43 ευρώ για δυο λάμπες οπότε το κόστος ανέρχεται στα 215 ευρώ. Χάχνω λοιπόν μια πιο οικονομική λύση.

Οσο αναφορά την υπερχείληση το θέμα για το Co2 δεν το είχα μελετήσει καθόλου. Θα κάνω μια μελέτη για να δώ τι υπάρχει σχετικά με την χρήση Trickle και Co2. Δεν θέλω να φύγω απο το Wet/Dry σύστημα για δικούς μου λόγους(μου αρέσει + οτι εχω επενδύσει σε αυτό μέχρι στιγμής αρκετά χρήματα + είναι έμπιστο). Απο την άλλη θα μπορώ ίσως να κλείνω για κάποια λεπτά την υπερχύληση και να κάνω τροφοδοσία του Co2, εκτός εαν κάνω λάθος γιατι θα είναι η πρώτη φορά που θα βάλω αληθινά φυτά. Δώστε μου τα φώτα σας εδώ...

Το ενυδρείο δεν έχει τρύπες. Θα χρησιμοποιήσω προφιλτρο/υπερχείληση είτε έτοιμο είτε αγορασμένο απο το διαδίκτυο γιατι όπως προ είπα απο εδώ είναι πανάκριβο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01945 seconds with 11 queries