Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 22-03-06, 19:52
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

να σου πω απο την προσωπικη μου εμπειρια και εγω ετσι ξεκινησα....Γκουραμι, πλεκο, κορυντορας, γκαπακια, μαχαιροψαρο, ροδοστομα,κλοουν νεον και εβαλα και ενα δισκο για να δεσω τη σουπα.......και καθε 15 μερες εβαζα και κανα ψαρακι ακομα που μου αρεσε..... Η απωλειες ηταν συχνες, γεννες απο τα γκαπακια δεν ειδα ποτε και γενικα υπηρχε μια ενταση στο ενυδρειο.... ΜΕτα απο καιρο επικεντρωθηκα στους δισκους και αρχισε η εκκαθαριση στο ενυδρειο ωστε να μεινουν τα ψαρια που πρεπει και αρχισα την προσπαθεια να προσφερω οσο το δυνατο καλυτερες συνθηκες.....Οι απωλειες ελαχιστοποιηθηκαν με τον καιρο και το ενυδρειο εχει μια αρμονια που την καταλαβαινεις ευκολα.... Το μυστικο για μενα στο σωστο στησιμο ενος ενυδρειου ειναι να αποφασισεις για ενα συγκεκριμενο setup και να επιμεινεις αυστηρα σε αυτο.... Να περιμενεις να βρεις τα ψαρια που θα σε ικανοποιουν και να τα βαλεις οσο το δυνατο σε πιο συντομο διαστημα.... Καθε φορα που μπαινει καινουριο ψαρι στο ενυδρειο ρισκαρεις την εισοδο μιας ασθενειας σε ενα κλειστο συστημα και παραλληλα πρεπει το ενυδρειο σου να ισορροπησει ξανα.....Το ξερω οτι ειναι δυσκολο να κρατηθεις οταν βλεπεις ενα ομορφο ψαρι αλλα ..... Δυστυχως μελανοταινιες δεν ειχα ποτε αλλα ειναι ομορφα ψαρια που οσο μεγαλωνουν σε αποζημιωνουν σε χρωματα....Κολυμπουν στη μεση του ενυδρειου οποτε καλο θα ηταν να επελεγες και καποια κορυντορας για τον βυθο που ειναι ομορφα δινουν κινηση και καθαριζουν και τα υπολοιπα τροφης.....Σμηνοψαρα δεν νομιζω οτι ταιριαζουν γιατι κολυμπουν και αυτα στο μεσον του ενυδρειου και θα εχεις κυκλοφοριακο.....Τι ειδη μελανοταινιες εχεις;;;;;
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01749 seconds with 11 queries