Θέμα: Αρχάριος
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #58  
Παλιά 30-10-14, 00:37
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

ΦΥΤΑ
Το ενυδρείο έχει μικροσόρουμ φτέρη, ανούμπια και κάποιες βαλισνέριες γιγάντιες. Θυμίζω τα καθαρά λίτρα είναι 95. Ο φωτισμός είναι λεντοταινία 2 μέτρα περιμετρικά στο καπάκι, συνδεδεμένη με χρονοδιακόπτη για 8 ώρες ημερησίως. Το ενυδρείο είναι δίπλα ακριβώς σε μπαλκονόπορτα και δέχεται μόνο έμμεσο φωτισμό από φυσικό φως και μάλλιστα από την πλευρά που είναι οι βαλισνέριες. Επίσης, είναι στο σαλόνι οπότε τουλάχιστον 5 ώρες την την ημέρα δέχεται αρκετό συμπληρωματικό τεχνητό φωτισμό χώρου. Ρίχνω 2 φορές την εβδομάδα περίπου 1,5 ml flourish γενικό και στις βαλισνέριες έχω βάλει 3 ταμπλέτες σε απόσταση 3 εκ. από τις ρίζες (7 ρίζες σύνολο).
Τα μικροσόρουμ μια χαρά, βγάζουν και νέα φύλλα. Η ανούμπια μια χαρά, αφού βλέπω εμφανή ανάπτυξη στο μήκος από τις ρίζες της. Το πρόβλημα είναι με τις βαλισνέριες. Εδώ να τονίσω ότι το ένα velitail συχνά τραβάει-μασουλάει τα φύλλα τους και 2 φορές έχει καταφέρει να ξεριζώσει 2 από αυτές. Παραθέτω 3 φωτό:
Στην 1: Τα φύλλα τσακίζουν ψηλά, σαπίζουν και βεβαιώς μετά αποκόπτονται.
Στην 2: Τα φύλλα κιτρινίζουν, σαπίζουν και μετά αποκόπτονται από την ρίζα.
Στην 3: Τα φύλλα είναι κάπως σαν διάφανα, ξεχωρίζουν κατά κάποιο τρόπο οι ίνες τους και ομοιάζουν λες και είναι εμποτισμένες με μικρές φυσσαλίδες αέρα και γραμμώσεις.
Προβλήματα με άλγες δεν έχω. Είχα πρίν λίγο καιρό καφέ άλγη (διήρκησε 1,5 μήνα), αλλά με μείωση έντασης φωτισμού και λιγότερη φωτοπερίοδο αντιμετωπίστηκε.
Τα νιτρικά μου στην χειρότερη περίπτωση να φτάσουν μέχρι 15.
Έχω και φώσφορο της seachem να προσθέσω; Τι μπορεί να φταίει;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  RAW_5525.jpg
Εμφανίσεις:  244
Μέγεθος:  147,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  RAW_5527.jpg
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  43,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  RAW_5529.jpg
Εμφανίσεις:  222
Μέγεθος:  27,7 KB  
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01648 seconds with 12 queries