Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 21-01-12, 01:52
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scooby14 Εμφάνιση μηνυμάτων
α και ελεγξε την βαση αν αντεχει! 180 λιτρα θα ειναι αυτα. αν εισαι διατιθεμενος να φτιαξεις αλλη βαση μπορεις να φτιαξεις ενα του μετρου με αυτα τα τζαμια και να φτιαξεις και φιλτροπλατη σαν του dimi1978 ωστε να μην χρειαζεσαι εξωτερικα κτλ
Με τη βάση λες να έχω θέμα; Anubias είναι από Pet City... Όσο για το φίλτρο μάλλον σε εξωτερικό θα πάω... Απλά επειδή δεν έχω δουλέψει με εξωτερικό, δεν ξέρω τι θέμα μπορεί να προκύψει με το ύψος...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα ένα απο την αρχή! Κατ'αρχάς τι ψάρια θέλεις να βάλεις στο ενυδρείο; Δίνοντας μόνο ύψος αυξάνεις μεν τα λίτρα αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι μπορείς να βάλεις παραπάνω ή μεγαλύτερα ψάρια απο όλες τις κατηγορίες. Π.χ. οι κιχλίδες και τα κοπαδόψαρα θέλουν μήκος, οι μεν για να οριοθετούν περιοχές και τα δε για να εχουν χώρο για κολύμπι πέρα δώθε. Απο την άλλη τα βυθόψαρα (πλεκο, κόρυ κτλπ) χρειάζονται κυρίως εμβαδό και όχι τοσο ύψος. Επίσης το ενα θέμα με το aquatools είναι οτι δεν ξέρω αν υπολογίζει κόντρες. Δηλαδή αν στον υπολογισμό του πάχους του τζαμιού θεωρεί οτι υπάρχουν κόντρες.
Φιλτρανση: Σε αυτό το ύψος χωράει ακριβώς το εσωτερικό φίλτρο του Juwel Rio 180. Αν μπορείς να βρείς κανεναν απο κάποιον που είχε το ενυδρείο και δεν ηθελε το φίλτρο θα σου κάτσει κουτί. Απο εκεί και πέρα, κλασσικά κανενα εξωτερικό φίλτρο κτλπ.

Φωτισμός: Πολλές λύσεις. Μπορείς να βάλεις κρεμαστό φωτιστικό (π.χ. ενα κινέζικο με 50€ με 2 Τ5 λάμπες 24W). Μπορείς να πάρεις αν θέλεις φωτιστικά γραφείου απο το ΙΚΕΑ και να βάλεις λάμπες οικονομίας αν δεν έχεις απαιτήσεις για φυτά. Σε αυτές τις δύο περιπτώσεις καλό είναι να βάλεις και τζάμι απο πάνω για να ελαχιστοποιείται η εξάτμισή. Πίστεψέ με, είναι μεγάλη! Επίσης, μπορείς να φτίαξεις ενα καπάκι αν θέλεις, και να βάλεις απο μεσα ότι και όσες λάμπες θέλεις.

Για το κόλλημα, μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω, αλλα είμαστε λίγο μακριά!
Υ.Γ. Αυτόν που σε ειρωνευτικε, διέγραψέ τον. Υπάρχουν και αλλου πορτοκαλιές... (εκτός και αν έχει καλύτερες τιμές. )
Λοιπόν στο ενυδρείο θέλω να φιλοξενήσω ένα ζευγάρι Dwarf Gourami, 10 neon tetra, καμιά δεκαριά amano και 1 ancistrus... Ξέρω ότι το νέο ενυδρείο δεν μου δίνει απίστευτα περισσότερες επιλογές, αν και μεγαλώ νει και σε πλάτος που το προηγούμενο είχε μόνο 30... Φαντάζομαι ότι θα μπορώ πιο άνετα να βάλω και μια ομαδούλα βυθόψαρα ή/και βάλω κανένα ancistrus ακόμα καθώς και να μεγαλώσω λίγο το κοπάδι των neon , ίσως να βάλω και καμιά red cherry...(το παράκανα λίγο...) Από κει και πέρα το ύψος ίσως μου δώσει την δυνατότητα να βάλω αγγελόψαρα σε επόμενο setup...
Για το φίλτρο ό,τι είπα και στο φίλο παραπάνω, αν υπάρχει καμιά συμβατή πρόταση, για ρίχτε...
Για καπάκι μάλλον σε φτιαχτό θα πάω... Κρεμαστό δεν μου αρέσει και θέλω να έχω και μερικά φυτάκια, οπότε... Επίσης σκεφτόμουν αν γίνεται να βάλω κάποιο από τα φωτιστικά που έχω δει και ταιριάζουν στις διαστάσεις μου...(όπως αυτό...) Κυρίως για να μην μπλέκω που θα μπουν τα ballast...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01749 seconds with 11 queries