Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-03-09, 15:29
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή Έλλειψη οξυγόνου

Καλησπέρα,
σε 400 λιτρα ενυδρείο με δίσκους παρατήρησα έλλειψη οξυγόνου.
Έχω διοξύδειο για να κρατάω στο 6.7-6.8 το PH (ελάχιστα φυτά)
Επίσης η έξοδος των φίλτρων ειναι στην βάση του ενυδρείου και έχω βάλει και Υ για να μην υπάρχουν νεκρά σημεία (νομίζω έτσι καταφέρνω και καλύτερη κυκλοφορία και λιγότερο ενοχλιτική για τους δίσκους καθώς δεν έχω σημεία με μεγάλη ροη)

Ο συνδιασμός των παραπάνω κάνει ποιο έντονη την δημιουργία και του "φιλμ" στην επιφάνεια οπότε η οξυγόνωση γίνετε ποιο δύσκολη...
Παρατηρώ το φαινόμενο και 2-3 μέρες μετά την αλλαγή του νερού όλα τα ψάρια ανεβάινουν στην επιφάνεια όπου έχει αρχίσει και δημιουργείτε το φιλμ.

Παλιοτερα είχα βάλει σωληνα στην έξοδο του φίλτρου ωστε ανέβει ποιο πάνω η έξοδος και να αναταράσετε η επιφάνεια, αλλα τον έκρυβα με τα φυτά. Τώρα όμως έχω ελάχιστα φυτα και φαίνετε αρκετά άσχημο.

Η ερώτηση είναι λοιπόν αν βάλω μια μικρή αεραντία με ελάχιστη παροχη οξυγόνου (μονο και μονο ωστε να αναταράσετε ελαφρά η επιφάνεια)
θα ακυρώσω στην ουσία την χρήση του CO2 ? Νομίζετε πως μπορώ να το κάνω χωρίς πρόβλημα?

Ευχαριστώ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01472 seconds with 11 queries