Θέμα: Hang Οn Refugium
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 05-04-07, 00:56
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή Hang Οn Refugium

Κάνω αυτή την ερώτηση προκειμένου να γίνει μία ενημέρωση σε μας τους αρχάριους για τη χρησιμότητα ενός hung on refugium σε ένα σύστημα που δεν διαθέτει sump.
Πιστεύω πως είναι χρήσιμο χωρίς να έχω κατανοήσει πλήρως όλα τα ωφελεί που δίνει στο ενυδρείο μας.
Αυτά που έχω καταλάβει και παρακαλώ διορθώστε και συμπληρώστε όπου κρίνετε αναγκαίο είναι :
α). προσθέτει κάποια λίτρα παραπάνω (συνήθως λίγα)
β).Μπορούμε να καλλιεργήσουμε διάφορες ωφέλιμες μακροάλλγες οι οποίες σε συνδυασμό με ένα DSB από ζωντανό αραγωνίτη που θα έχουμε επίσης μέσα στο refugium να γίνει μία καλή απονιτροποίηση που ενδεχομένως να μας απαλλάξει από ένα extra φίλτρο απονιτροποιητή.
γ).Να παρασύρουμε εκεί όλες τις ανεπιθύμητες άλγες που συνήθως θα ήταν μέσα στο ενυδρείο μας. Αυτό νομίζω το πετυχαίνουμε με μεγάλη φωτοπερίοδο. Δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να είναι έντονη, εννοώ πολλά watt.
δ).Ακόμα το refugium μπορεί να παίξει και το ρόλο της αποθήκης βάζοντας εκεί κάποια κοράλλια ή ψάρια που για κάποιο λόγω δεν τα θέλουμε στο κυρίως ενυδρείο.
ε). Να προσθέτουμε μέσω αυτού τα διάφορα ζουμάκια, αναπλήρωσει και αλλαγή νερού ,αυτό το γράφω με κάθε επιφύλαξη, δεν ξέρω κατά πόσο βολεύει λόγω ύψους.
Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει αυστηρή αντιστοιχία στα λίτρα ενός ενυδρείου με ένα refugium.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01461 seconds with 11 queries