Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 01-11-13, 10:12
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinos99 Εμφάνιση μηνυμάτων
Α/Ο διχως δευτερη σκεψη.....γιατι μαλακωνει το νερο,γιατι αφαιρει ουσιες απο το νερο δικτυου που δεν το κανουν οι ρητινες,γιατι εχεις παντα σταθερες συνθηκες κ δεν παιζεις με την φωτια....,γιατι ξερεις οτι δινεις οτι καλυτερο στα ψαρια σου,γιατι ειναι ποιο ευχριστη,γιατι σε βαθος χρονου ειναι ποιο οικονομικη,γιατι δεν εχεις τον βραχνα της επαναφορτισης της ρητινης,γιατι απλα ειναι πολυ πολυ πολυ καλυτερη απο ενα φιλτρο ρητινης
Δυστυχώς αφαιρεί και τις ωφέλιμες ουσίες του νερού. Σταθερές συνθήκες πως μπορείς να έχεις; Εκτός και αν βάζεις νερό μόνο από Α/Ο Το νερό της Α/Ο δεν είναι ότι καλύτερο, είναι στείρο και ακατάλληλο. Καλό στο θαλασσινό ενυδρείο που με τα βελτιωτικά φέρνεις το νερό στο επίπεδο που το θες. Στο γλυκό νερό όμως….. Ιδικά σε φυτεμένο ενυδρείο, του λείπουν πολλά στοιχεία. Ποιος ο λόγος να παράγω ένα νερό στείρο και να το ξανά φτιάχνω με βελτιωτικά, αφού το μόνο πρόβλημα είναι η σκληρότητα. Τέλος και τα φίλτρα της Α/Ο θέλουν αντικατάσταση με την πάροδο του χρόνου.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos459 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην φιλε μου καλησπερα...επειδη ειμαι κατοχος κ των 2 θα σε ρωτησω τι θες να κανεις;θες να μαλακωσεις το νερο η απλα να προσθεσεις ενα σκαλι παραπανω στην ποιοτητα του;εχω προφλτρα 3 σταδιων τα οποια χρησιμοποιησα κατα το μεγαλωμα δισκων με καλα αποτελεσματα...ομως οι δισκοι...για να τους απολαυσεις δεν αρκουνται νονο στο καθαρο...αλλα κ στο μαλακο νερο.....απο τοτε που αρχισα α.ο εχω δει αλλα ψαρια....κυριως στα χρωματα
Αντί να γίνετε η προετοιμασία του νερού με τύρφη να παίρνω απευθείας μαλακότερο νερό από τη ρητίνη. Δεν είναι για δίσκους. Έχω σκαλαρια corydoras sae neon cardinal αρλεκίνους ροδοστομους αγκιστρους κτλ. Το πρόβλημα μου είναι πως δεν μπορώ να προετοιμάζω περίπου 200 λίτρα νερό την εβδομάδα με τύρφη. Είναι τρία τα ενυδρεία και χρειάζομαι μεγάλο αποθηκευτικό χώρο για όλο αυτό το νερό. Θέλω από 8,2 που είναι το ph της βρύσης να πέσει κοντά στο 7. Η α/ο απαιτεί χώρο για αποθήκευση του νερού και είναι πολύ χρονοβόρα
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01612 seconds with 11 queries