Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 13-06-13, 00:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω διαβάσει εδω μέσα πωε τις βράζουμε και τις ρίζες έστω και για λίγο,το ξερω πως δν κάνει τόσο καλό,αλλά τις βράζουν για να μην επιπλέουν κιολας(αν με απατα η μνήμη μ διορθωσέ με!)
Δεν εχω βρασει ριζες που δεν βυθιζονταν, για να σου πω αν βοηθησε
Αν καποια δεν βυθιζοταν λιγο, καπως την κραταγα βυθισμενη, με καποια πετρα, τη σφηνωνα, και ξεμπερδευα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KeepWalking Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη ξαναδιαβασα τα σχολια δεν ειδα καπου να αναφερεται το διαλυμμα χλωρινης!Τι δηλαδη κανω?
Ελπιζω να μη μεινεις παλι με ανοιχτο στομα
Αλλα εδω ειναι αναλυτικα πως γινεται απολυμανση.
Ενδυκνειται μονο αν υπαρχει σοβαρος λογος και υποψιες.
http://www.greekdiscus.com/test2000/...CF%8D%E2%80%9D
Επισης για τα φυτα αν υπαρχει λογος απολυμανσης
http://www.greekdiscus.com/test2000/...F6%F5%F4%FE%ED

Αν το μονο προβλημα ειναι η ασχημη μυρωδια στο χαλικι (που ειναι και κατι φυσιολογικο), τοτε το βαζεις σε κουβα/λεκανη το ξεπλενεις καλα σε τρεχουμενο νερο, αναδευοντας γυρω γυρω να ξεχυλιζει το νερο απο την ακρη του κουβα μεχρι να βγει διαυγες.
Αν συνεχιζει εντονα η μυρωδια, αφηνεις το χαλικι στο κουβα με το νερο και βαζεις 5% χλωρινη, Το αφηνεις για 24 ωρες, αναδευοντας περιστασιακα να κινηθει το χαλικι μεσα στο νερο και μετα ξεπλενεις πολυ καλα μεχρι να μη μυριζει η χλωρινη, οταν ακουμπας στη μυτη το υλικο.
Αν θες βαζεις και για σιγουρια στο τελευταιο νερο του ξεβγασματος, υπερδοσολογια αντιχλωριου για μερικα λεπτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 13-06-13 στις 00:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01654 seconds with 11 queries