Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 12-09-11, 16:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η δικη μου γνωμη ειναι πως αυτο εξαρταται απο το ποσο εμπειρος ειναι ο αλλος..η ποσο σχολαστικος...η ποσο χρονο θελει να περναει στο ενυδρειο του.. οπως επισης και απο το αν εχει τη θαλασσα διπλα του.

θελω να πω οτι η γενικη αρχη "το μεγαλο ενυδρειο συγχωρει μικρα λαθη" ειναι λιγο πολυ γνωστη σε ολους. γιαυτο και ειδικα στο θαλασσινο τα μικρα ενυδρεια (nano-pico) ειναι προκληση.
ακριβως επειδη μεταβαλλονται οι παραμετροι ευκολα...θα πρεπει αρχικα και μεχρι να βρεθει μια ρουτινα να γινονται συνεχεια μετρησεις αρα ο χομπιστας θα πρεπει να ειναι πιο σχολαστικος..να ξοδευει περισσοτερο χρονο και χρηματα σε τεστ.
απο την αλλη αν εχει διαθεσιμο καθαρο θαλασσινο νερο επειδη ζει διπλα σε καθαρη θαλασσα...δε χρειαζεται να μετρα και πολλα παρα να φροντιζει μονο για την αναπληρωση της εξατμισης καθως με συχνες και μεγαλες αλλαγες οι τιμες θα παραμενουν πολυ καλες και ιδιες σχεδον με αυτες τις θαλασσας.
ενα πιο μεγαλο συστημα ειναι πιο σταθερο και μπορεις να φιλοξενησεις μεγαλυτερη ποικιλια οργανισμων ομως θα πρεπει να πληρωσεις περισσοτερα για σκιμερ και κυκλοφορητες...καθως και αναλωσιμα (ανθρακα - αντιφωσφορο). αν δε μενει κανεις σε θαλασσα μιλαμε και για κοστος αλατιου και φυσικα υπαρχει παντα και η δεη.

ειναι συνδυασμος λοιπον πολλων παραγοντων και πρεπει καθενας να κοιταξει το χρονο..τη τσεπη του και τις βλεψεις του στα μεσογειακα συστηματα για να καταληξει καπου..
για καποιον που δε θελει να δωσει πολλα χρηματα και μενει κοντα σε θαλασσα...θα του προτεινα ανετα ακομη και 50λιτρο η και 30 λιτρο φιλοξενωντας μονο καμια ανεμωνη...καναν αχινο ..μερικους ερημιτες και κανα 2 σαλιαριτσες και να ειναι και ευκολοσυντηρητο. δε θεωρω τιποτα απαγορευτικο εφοσον καποιος παρει το θεμα "ζεστα".

προσωπικα ξεκινησα με 180 λιτρα και δεν ειχα κανενα προβλημα. ειχα και ψαρια που μελλοντικα θα ηταν ακαταλληλα για τα λιτρα μου αλλα εχοντας τη θαλασσα διπλα απελευθερωνα και συνελαμβανα οργανισμους κατα την επιθυμια μου.
περασε και απο 120 λιτρα και απο 400 λιτρα το μεσογειακο μου οπως και απο 800....κανοντας εναν κυκλο για να καταληξω να εχω ενα μικρο ουτε 50 λιτρα πλεον...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 12-09-11 στις 21:58
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01658 seconds with 11 queries