Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 28-01-03, 01:00
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Στα 20-25cm θα συμφωνησω με τον σταυρο.Υπαρχουν ελαχιστες περιπτωσεις μα ελαχιστες που εχουν φτασει οι δισκοι γυρω στα 18- 20cm.Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ειναι ο μεσος ορος της αναπτυξης του δισκου στην αιχμαλωσια.

Γνωμη μου ειναι να μην κρατησεις 2 δισκους στο 100αρι οχι γιατι δεν γινεται αλλα χρειαζεται καποια εμπειρια οταν μιλαμε για εναν μικρο αριθμο δισκων.
Το εχω επαναλαβει παλι οτι οι δισκοι πανε κατα ομαδες,χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορεις να κρατησεις σε ενα καλο full planted 2 δισκους με αρκετες κρυψωνες κτλ...Το προβλημα εδω εχει να κανει με την περιποιηση και το τεχνικο περιβαλλον που πρεπει να προετοιμασεις για να εχεις μια ικανοποιητικη αναπτυξη και μια σωστη διαβιωση.Αρα εδω μπαινει η εμπειρια και συναμα καποια χρηματα.
Στο συγκεκριμενο ειδος δεν ειναι και τοσο απλα τα πραγματα.Ο δισκος απαιτει πολλα και θελει καποιο χρονο μεχρι να μπεις στην διαδικασια των απαιτησεων του.
Εγω στα συγκεκριμενα λιτρα θα κραταγα ενα ζευγαρι που ηδη θα μου ειχε αποδειξει οτι μπορει να ζησει αρμονικα κατα καποιο τροπο.
Αρα παμε παλι στην διαδικασια ενος μεγαλυτερου ενυδρειου οπου θα μπορεις να φιλοξενησεις περισσοτερους δισκους με αποτελεσμα να βγαλεις καποια-ο ζευγαρι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01756 seconds with 11 queries