Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #55  
Παλιά 15-04-09, 18:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου Βασιλη να μου επιτρεψεις να διαφωνισω οχι μονο καθετα αλλα και οριζοντια

Εαν το σχεδιαγραμμα που εχεις ανεβασει ειναι μια λιμνη την οποια θα μπορουσε να φτιαξει καποιος οπως ειναι σχεδιασμενη και φυσικα ο μονος τοπος που θα μπορουσε η αντλια να μπει ειναι το βαθυτερο σημειο και αυτο ειναι μεγα λαθος.

Και εξηγουμαι: εαν π.χ το βαθυτερο σημειο της λιμνης απο την επιφανεια ειναι στο 1m και το επομενο επιπεδο βαθους απο την επιφανεια ειναι στους 50cm και αυτο ειναι αποτομο σαν γκρεμος και βαζαμε την αντλια στο επιπεδο 2 που ειναι τα 50cm ειναι φυσικο επομενο το νερο που μενει στο βαθυτερο σημειο με ολα αυτα τα υπολημματα να μην μπορει να αντληθει με αποτελεσμα ολων αυτων των επιπτωσεων που ειπες πιο πανω.

Τι εχω κανει εγω: το βαθυτερο σημειο της λιμνης μου ειναι σχεδον 1m. Απο εκει και περα ξεκινα ομοιομορφα μια ανηφορα χωρις αποτομους γκρεμους και φτανοντας στους 60cm τοποθετησα την αντλια. Με αποτελεσμα ολο το νερο να αντλειται ομοιομορφα χωρις να υπαρχουν φραγμοι μεσα στη λιμνη τους οποιους δεν θα μπορουσε να αντλησει η αντλια το νερο.

Παραθετω πιο κατω απο το manual της δικης μου αντλιας η οποια ειναι γερμανικη τις οδηγιες χρησης: Αν εισχωρησει στην αντλια χαλικι ή αμμος μπορει να καταστρεψει τη μοναδα λειτουργιας. Για να το αποφυγετε αυτο τοποθετειστε την αντλια σε ενα ειδικο ραφι αντλιων ή σε ενα ασφαλες βαθρο τουλαχιστον 20cm πανω απο τον πυθμενα της λιμνης. Ποτε μην καθιστατε την αντλια στο βαθυτερο σημειο της λιμνης. Εχοντας υποψην τα παραπανω σημειωστε και οτι το νερο που περιεχει πηλο ή αργυλο μειωνει τη διαρκεια ζωης της αντλιας λογω της συνεχους διαδικασιας κονιορτοποιησης.

Εδω και 2 χρονια που εχω τη λιμνη κανω τακτικοτατες μετρησεις του νερου.

Σε καμια περιπτωση δεν υπηρξε αμμονια, σε καμια περιπτωση δεν υπηρξαν νιτρωδη και οπως γνωριζεις Βασιλη που ειναι και το μεγαλο μου προβλημα ουτε νιτρικα. Αν και τωρα τελευταια κατι παει να γινει

Τωρα οσο αφορα τα D.I.Y φιλτρα ειναι θεμα γουστου ρε παιδια για ονομα του Θεου ο καθενας κανει οτι νομιζει.

Δεν λεω οτι ειναι κακο αλλα D.I.Y φιλτρα μονο σε μεγαλες λιμνες και αυτο λογω κοστους. Τωρα σε λιμνες 5000-10000 δεν βλεπω το λογο απο τη στιγμη που υπαρχουν τοσα εξιδεικευμενα συστηματα να ταλαιπωρουμαστε με D.I.Y. Ισως να ειναι και θεμα οικονομικου δεν λεω αλλα σε τετοια μικρα project γιατι να μην παω σε κατι πιο εξιδεικευμενο.

Κατι τελευταιο σχετικα με το βαθος της λιμνης μην ξεχνατε της κρυες μερες και νυχτες του χειμωνα οπου τα ψαρια πανε στο πιο βαθυ σημειο για τους λογους που ολοι ξερουμε. Φανταστειτε τωρα να ηταν η αντλια εκει μεσα στα μουτρα τους πως θα ενιωθαν

Πιο κατω παραθετω μια φωτο παρμενη απο τον περασμενο Γεναρη οπου τα ψαρια καθονται στο βαθυτερο σημειο. Φανταστειτε να ηταν εκει η αντλια

Εντελως φιλικα ρε δεν θελω κοντρες
Άντρο, έχεις λίμνη για μόνο ένα χρόνο. Ίσως να θυμάσαι κιόλας τις ώρες επικοινωνίας μας στην προσπάθεια σου να γνωρίσεις περισσότερα.

Το σχεδιάγραμμα είναι καθαρό. Ναι στο βαθύτερο σημείο και επιμένω σε αυτό, αλλά πάνω σε ένα τούβλο ή κάτι τέλος πάντων ώστε να μην είναι βουτιγμένη στον βούρκο.

Υπόψην ότι αν έχεις συνεχή ικανοποιητική ροή, ουδέποτε δεν υπάρχει περίπτωση να γεμίσει λάσπες η λίμνη, γιατί πολύ απλά θα τις ανεβάζει στο φίλτρο ενώσω ακόμα είναι σκόνη στο νερό.

Επίσης, για χάρη λόγου για 5 τόσα χρόνια δεν έχω αλλάξει ακόμα αντλία χωρίς να επικρατεί στο βυθό της λίμνης μου το αλαλούμ.

"Κατι τελευταιο σχετικα με το βαθος της λιμνης μην ξεχνατε της κρυες μερες και νυχτες του χειμωνα οπου τα ψαρια πανε στο πιο βαθυ σημειο για τους λογους που ολοι ξερουμε. Φανταστειτε τωρα να ηταν η αντλια εκει μεσα στα μουτρα τους πως θα ενιωθαν"
Βρε Άντρο, αυτό το προσπερνάω καλύτερα.

Άντρο, έχεις μόνο 10 ψάρια και 2 φυτά σε μια λίμνη 8000 λίτρων και περιμένεις να έχεις αμμωνίες?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01919 seconds with 11 queries