Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 12-10-11, 13:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
thanks παιδες για την χωρητικοτητα και για το καλωσορισμα Γιωργο (στην ενοτητα γιατι στο φορουμ ειχαμε θεματα παλαιοτερα και με δισκους και με reef). Βασιλη γιατι να λιγοστεψω τα λιτρα? Εδω κοιταζω να τα αυξησω αλλα δεν με παιρνει. Ασε που μολις ποσταρω φοτο σε φοβαμαι που θα μου φας πολυ χωρο για τα φιλτρα! ΥΣ. μην τεμπελιαζεις, ποσταρε επιτελους φοτο να την δουμε πως ωριμαζει..
Χαίρομαι ιδιαίτερα που θα φτιάξεις ένα σύστημα κοντά στα 25,000 λίτρα. Είναι ιδανικότατο σχήμα και όγκος για τα nishikigoi που θέλεις. Να είσαι έτοιμος να δημιουργήσεις γίγαντες...Προσωπικά κάθε που απουσιάζω λιγάκι από τη λίμνη μου, λέπβ διαφορά στα μεγέθη των ψαριών. Το 1 κοι που πήρα μολις πέρσυσι τον Μάρτιο (κάπου 10εκ.) σήμερα έχει ξεπεράσει τα 60 και πάει αγέροχο...να με τρελλάνει.

Θα χρειαστείς όντως ένα χώρο, αρκετά μεγάλο μπορώ να πω (2Χ3 μέτρα) ώστε να αφιερωθεί στα φίλτρα και τον υπόλοιπο εξοπλισμό. Είναι σημαντικότατος αυτός ο χώρος και μην τολμίσεις να τον ψαλιδίσεις.... Ξέρω τι σου λέω, γιατί τον θέλεις άνετο για να έχεις εύκολη πρόσβαση στον καθαρισμό των φίλτρων, με το κουστούμι που φοράς. Αυτό θα στο πιστοποιήσει και ο Άντρος, αλλά και ο Yiannis59 που έχει παρακολουθήσει καθαρισμό. Προτείνω λοιπόν να ανεβάσεις ένα πρόχειρο (έστω) σχεδιάγραμμα, σχετικά με το χώρο που έχεις...

Αν αφαιρέσουμε λοιπόν τα 7 κυβικά που θα πάρει ο χώρος φίλτρανσης, θα σου μείνουν κάπου 17-18,000 καθαρά λίτρα.
Αντλίες είναι καλύτερα να πάρεις low voltage, μέγιστη ισχύς με μειωμένη κατανάλωση ηλεκτρισμού. Είναι καλύτερα 2 παρά μία με συνολική ροή κάπου τα 25,000 λίτρα. Σύνδεση με φίλτρο/φίλτρα + σκίμμερ επιφανείας.
Προτείνω UV 55Χ2 αν και θα είσαι όριο.
και για φίλτρα, μίλησε μου εσύ καλύτερα.....τί θέλεις?

Φώτο, υπόσχομαι το απόγευμα του Σαββάτου, όταν αποπερατώσω κάποια πράγματα. Η αλήθεια θέλω καποιον με κάμερα που να έχει αποτέλεσμα το βράδυ. Εκεί είναι όλα τα λεφτά πραγματικά. Με τους προβολείς στη λίμνη, έχεις την εντύπωση ότι τα ψάρια πετάνε, αφού νερό δεν φαίνεται πουθενά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01620 seconds with 11 queries