Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 14-05-11, 23:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη έχω αριστερά από την λίμνη 2 χ3,50 μέτρα (κάτω από το μπαλκονάκι )
Είμαι σε σκέψη να φτιάξω σταθερά (από μπετόν 3 / 4 διαμερίσματα 50χ50χ70 εως 90 βαθος
Αν μπορείς περιέγραψε καλύτερα τον τρόπο και την διαδικασία καθαρισμού, όπως την σκέφτεσαι.

[QUOTE=kalaitzakis;589858]Όσο για βιολογικά υλικά (MATALA , Bio Balls, CERAMIC BIO RINGS , Japanmatte και άλλα υπάρχουν κατά πληθωρα στο ebay , δεν είναι οικονομικότερη λύση αλλά πιστεύω καλύτερη
Βέβαια οι σωστή επιλογή υλικών είναι ένα θέμα ,
Για αυτό περιμένω τις απόψεις σας προτάσεις .( δεν είναι το τελικό σχέδιο αλλά θέλω αν τα
Καταφέρω να προλάβω τώρα στη αρχή κάποια πράγματα.
Τα πράγματα με το βιολογικό υλικό είναι πολύ απλά. Στα τόσα λίτρα, πόση επιφάνεια βιολογικού υλικού υπάρχει? Απότώρα θα σου έλεγα ότι οι προτάσεις βιομπάλες και κεραμικά υλικά δεν μπορούν να σε καλύψουν σε αυτό που φτιάχνεις. Το Japanese matting συναντάται και είναι καλό υλικό. Η τιμή του όμως είναι αρκετά υψηλή. Άλλη πρόταση είναι τα Κ1 που έχουν την περισσότερη επιφάνεια, είναι εύκολο να τα καθαρίσεις και δεν είναι ακριβή επιλογή.

Μπορείς να κατασκευάσεις 3 συγκοινωνούντα φρεάτια. Στο πρώτο θα ήταν καλό να τοποθετήσεις σταθερή μάζα βιολογικού υλικού, έτσι που να σου δουλεύει το μηχανικό φιλτράρισμα. Η είσοδος του νερό στο πρώτο φρεάτιο θα είναι καλύτερα να διοχετεύεται σε ένα χαμηλό σημείο, πιο κάτω από τη βιολογία, έτσι ώστε τα χοντρά και στεραιά να παραμένουν στα χαμηλά σημεία του φίλτρου. Από κάτω, θα πρέπει να σκεφτείς κάτι ώστε να μπορείς να κάνεις εύκολο πλύσημο του φρεατίου αυτού, ίσως με τη χρήση αέρα, όπως γίνεται και με τα eazypots. πιο χαμηλά, χώρος εξαγωγής του ακάθαρτου νερού.

Το δεύτερο φρεάτιο, μπορείς να το διαμορφώσεις με ακόμα μια σειρά ακίνητης βιολογίας. Το νερό αυτή τη φορά θα έρχεται από ψηλά ενώ θα φεύγει από τα χαμηλά προς το τρίτο φρεάτιο.

Στο τρίτο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κινούμενη βιολογία, κάτι όπως το moving bed με την παροχή αέρα. Υπόψην ότι όλα τα φρεάτια ξεχωριστά, θα πρέπει να απομονώνονται, αλλά θα πρέπει παράλληλα να υπάρχει χαμηλά έξοδος του νερού με βαλβίδα ασφαλείας.

Αν τα καταφέρω, θα προσπαθήσω να σου ανεβάσω ένα απλό σχέδιο της σκέψης μου τις επόμενες 2-3 μέρες.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωλήνες ,λάστιχα για το Skimmer ?
Όχι δεν έχω βρει περιμένω πρώτα να έρθουν και μετά τα ψάχνω, αλλά μια πρόχειρη ματιά σε καταστήματα που έχουν υλικά για πισίνες μου είπαν ότι υπάρχουν όλα . πιστεύω ναι μην έχω πρόβλημα
Ψάξε το θέμα εκεί και μιλάμε όταν πλησιάσει η ώρα της αγοράς τους.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01711 seconds with 11 queries