Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 19-04-11, 18:38
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν η σκέψη μου είναι να γίνει με μπετόν και πέτρες επένδυση , Δεν μου αρέσει το λάινερ αισθητικά.
Πρώτα-πρώτα, θα ήθελα να σε καλώσορίσω στην όμορφη κατηγορία των λιμνών.
Είτε με μπετόν, είτε με λάινερ, το μόνο σίγουρο είναι ότι μετά από λίγες κιόλας μέρες δεν θα φαίνεται καμία απολύτως επιφάνεια γιατί θα τα καλύψει όλα μια λεπτή στρώση άλγης. Δική σου πάντως είναι η απόφαση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης δεν θέλω να φαίνονται γλάστρες μέσα στην λίμνη Για αυτό σκέπτομαι να φτιάξω περιμετρικά σε κάποια σημεία πέτρινες ζαρντινιέρες
Μπορεί να φτιάξεις ζαρντινιέρες, αλλά μπορείς ανάλογα να φτιάξεις αβαθή περιμετρική σημεία με κυλώματα στο χώμα όπου θα φυτέψεις εκεί τα φυτά που σου αρέσουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μέγεθος είναι περίπου 4,5 επί 2 και βάθος είναι τώρα 80 πόντους θα ( προσπαθήσω περισσότερο αλλά βρήκα βράχο ). Θα έχω πρόβλημα να τοποθετήσω χαλίκια και πέτρες στο βυθό?
Είναι αρκετά μεγάλο το κύκλωμα σου. Για ποιά ψάρια το προορίζεις? πέτρες-χαλίκια όχι στον πυθμένα, καθότι θα κάνουν το έργο της καθαριότητας δύσκολο.[/QUOTE]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέπτομαι για 2 bottom drain ( λόγο σχήματος ) είναι πρόβλημα ?
Ένα μονάχα θα σε καλύψει απόλυτα γιατί είναι λίγα τα λίτρα σου. Επειδή το σύστημα σου είναι μακρόστενο, θα το τοποθετήσεις κάπου στο τέλος του μήκους, ενώ η επιστροφή θα γίνεται ακριβώς απένταντι στην άλλη πλευρά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για φίλτρα σκέπτομαι για diy κατασκευή με 2 βαρέλια 50 λίτρων. Θα είναι πίσω από τον κατάρατη αλλά πάνω από την επιφάνεια. Του νερού πιστεύω να μην έχω πρόβλημα.
Δώσε πληροφορίες σχετικές με την κατασκευή-υλικά που θα χρησιμοποιήσεις στα βαρέλια/φίλτρα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι άλλο να προσέχω τώρα στη αρχή ?
Οξυγόνωση πώς θα την πετυχαίνεις? Με προβληματίζει το φιλτράρισμα σου!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάζω Φώτο από το σκάψιμο αν και ακόμα δεν έχει τελειώσει .
Καλά πας...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01705 seconds with 11 queries