Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 29-08-05, 22:43
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Παράθεση:
γειά σου celda.
Λοιπόν, από την εμπειρία (και την τύχη-ατυχία μου).
1.για την αναπαραγωγή, αφού βρεις θυληκιά με αυγά, χρειάζεται σχετική ηρεμία γύρω από το ενυδρείο (κίνηση και φως). Για το φωτισμό είχα αφήσει το ενυδρειάκι χωρίς λάμπα και επέλεξα δωμάτιο φωτεινό από φυσικό φως.
Το βράδι χρησιμοποίησα μία συσκευή νυκτός για φωτισμό σε παιδικό δωμάτιο..
φως χρειαζεται να εχει το ενυδρειο 24 ωρες μετα την αναπαραγωγη μεχρι να βγει ο πατερας ωστε να μπορει να τα βλεπει και να ανεβαζει στη φωλια οσα πεφτουν κατω


Παράθεση:
2.κράτα πλαστικό ή φυσικό φυτό με την στάθμη του νερού να μην καλύπτει το ψηλότερο σημείο του φυτού, για να μπορέσει έτσι ο αρσενικός να κάνει φωλιά (φυσαλίδες)..

και ενα ποτηρι κομμενο κανει γι'αυτη τη δουλεια


Παράθεση:
3.μην ταϊζεις κατά την διάρκεια του ζευγαρώματος..
μπορεις και να ταισεις χωρις να δημιουργηθει προβλημα



Παράθεση:
Με την άγνοιά μου τα είχα καταφέρει...
Μόλις ρώτησα "ειδικό" μου είπε να βγάλω τον αρσενικό από το ενυδρείο...
Και ήρθε η καταστροφή ! Ο αρσενικός, όπως έμαθα αργότερα είναι απαραίτητος γιατί με το σάλιο που παράγει συντηρεί τα αυγά μέσα στις φυσαλίδες της φωλιάς. Χωρίς αυτόν οι φυσαλίδες σκάνε με αποτέλεσμα τα αυγά να καταλήγουν στον πάτο και να καταστρέφονται χωρίς ποτέ να εκκολάπτονται.
ο πατερας πρπεει να βγει μολις τα μωρα αρχιζουν να κολυμπανε οριζοντια.οπως ειπες αν βγει πριν υπαρχει προβλημα τοσο στον καυαρισμο των αυγων οσο και στην επανατοποθρετηση οσων αυγων και μικρων πεφτουν στη φωλια
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01538 seconds with 11 queries