Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #81  
Παλιά 05-03-09, 20:58
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανένα πρόβλημα αφού και εγώ έχω κάποιες βασικές γνώσεις αλλά δεν είμαι ειδήμων. Πάντως διάβασε όλο το άρθρο, σε κάποιο σημείο έχει και υπολογισμούς.
καλήσπερα , η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο μπερδεμα αυτα και απο αυτα που λες φαινεται να το εχεις ψαξει αντιθετα απο εμενα που ασχοληθηκα οσο μιλαω στο συγκεκριμενο ποστ!!!Παρολαυτα συνεχιζω να διαφωνω μαζι σου(οχι στο αποτελεσμα αλλα στον λογο) και νομιζω οτι εχεις παρερμηνευσει καποια βασικα πραγματα του τροπου λειτουργιας.Επειδη και εγω δεν γνωριζω καλα το θεμα για να σου απαντησω στις παραθεσεις καταληγω σε ενα δευτερο μεγαλο ποστ που θα ειναι και το τελευταιο(τοσο μεγαλο εννοω)και ελπιζω στα επομενα ποστ να εχω μαθει απο καποιον ειδικο ωστε να μην φαμφαρολογω αλλο(μεχρι και εμενα κουρασα).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάθος Μανώλη, δεν έχει να κάνει με θερμοκρασίες αλλά με την θερμότητα που πρέπει να μεταφερθεί στο περιβάλλον. Ο ψύκτης χαρακτηρίζεται από την θερμική του αντίσταση που μετριέται σε οC/W δηλαδή πόσους βαθμούς πανω από το περιβάλλον θα ανέβει η θερμοκρασία του ανά watt θερμότητας. Εάν είναι μικρός τότε μπορεί να ζεσταίνεις αντί να ψύχεις το ενυδρείο. Επίσης εάν ανέβει πολύ η θερμοκρασία του ψύκτη (και κατά συνέπεια της ζεστής πλευράς) τότε το peltier δεν μπορεί να μεταφέρει
θερμότητα από τη μία πλευρά στην άλλη.
1.Δεν διαφωνησα στο οτι η θερμοτητα πρεπει οπωσδηποτε να μεταφερθει στο περιβαλον απο τον ψυκτη......

2. Ποιο ακριβως ειναι το λαθος σε αυτο που λεω , οπως ειδες αναφερομαι στην θερμοτητα που πρεπει να μεταφερει ο ψυκτης που στην προκειμενη περιπτωση θα πρεπει να καλυπτει:
α.την παραγωγη θερμοτητας του πελτιερ
β.την οποια θερμοτητα αποδιδε στην ατμοσφαιρα πριν βαλεις το πελτιερ
δηλαδη την θερμοκρασια του επεξεργαστη

το παραθετω με τα κοκκινα γραμματα ...λεει η ψυκτρα θα πρεπει να αποδοσει σημαντικα μεγαλυτερη θερμοκρασια απο ΠΡΙΝ (οταν ηταν χωρις το πελτιερ) και θα θερμανθει περισσοτερο
So, the heatsink will have to dissipate substantially more heat than before, and will get much hotter.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάλι λάθος κάνεις. Αν διαβάσεις πάλι το γράφημα θα δεις ότι το peltier έχει μέγιστη μεταφορά θερμότητας σε 0 διαφορά και μηδενίζει στους 70. Άρα πρέπει να κρατάμε τη διαφορά σε σχετικα μικρά επίπεδα = αρκετά μεγάλος ψύκτης.
3. Καποιος απο του δυο μας εχει καταλαβει λαθος το τι ακριβως λεει το γραφημα ...και επειδη δεν ειμαι σιγουρος οτι εισαι εσυ ο λαθος θα με βοηθουσε να μου εξηγησεις τι ονομαζεις 0 διαφορα ???(που εχω κοκκινισει) και τι εννοεις μηδενιζει στου 70 ???γιατι εγω αλλο καταλαβαινω

4,Επίσης λεγοντας μου να κραταμε την διαφορα σε μικρα επιπεδα μου λες οτι θες πχ ζεστη πλευρα 30 βαθμους και κρυα 20 βαθμους το θεωρεις καλυτερο ψυκτικα αυτο απο ζεστη 80 και κρυα πλευρα 0 βαθμους(ασχετα με το πως θα αποβαλεις την θερμοτητα ,πραγαμ σχετικα ευκολο)

.....και αν το θεωρεις καλυτερο ψυκτικα τοτε τι χρειαζεται ο μεγαλυτερος ψυκτης που αναφερεις για να κρατησεις μικροτερη διαφορα θερμοκρασιας???.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ακριβώς υπολογίζω με τις απώλειες δηλαδή πόσα watt "καίει" το ενυδρείο και μάλλον πάει για quad core
5.α.Τα βατ ομως αυτα δεν μεταφερονται απολυτα σε μορφη θερμοτητας στο νερο , της αντλιας η θερμοτητα ναι , αλλα των φωτων οχι ολοκληρη ενω του επεξεργαστη σκανε όλα πανω στην ψυκτρα!!!

Για να κλεισω θα πω οτι συμφωνω μαζι σου (χωρις καν να κανω τους υπολογισμους) και δεν περιμενω τρελη αποδοση απο το πραγματακι αυτο γιατι πολυ απλα αλλιως δεν θα υπηρχαν καν τα χοντροκομενα και ακριβουτσικα aquarium chillers ....και πριν καν ακομα δοκιμαστει θα ρισκαρω να πω οτι δεν θα το προτεινα με τιποτα σε καποιον με θαλασσινο εστω και μικρο.
αντε αλλαξα και την υπογραφη μου χαρη αυτου του ποστ
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02123 seconds with 11 queries