Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 17-06-09, 02:32
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Δεν θέλω αυτά τα ψάρια για "καθαριστές", "γλύφτες", "σαβουροφαγους" κλπ.
Απλά θα ήθελα να έχω και ψάρια που να τρέφονται και να κινούνται απο/στο χαμηλότερο επίπεδο του ενυδρείου μου, δηλαδή στον βυθό!
Για αισθητικούς και μόνο λόγους! Για να φαίνεται πιό "γεμάτο".
Εφόσον δεν θα μπορώ να τους προσφέρω αυτό που χρειάζονται, απλά δεν θα τα έχω στα υπ'όψιν μου.
Πρώτη μου προτεραιότητα είναι το ενυδρείο μου να πληρεί όλες τις προϋποθέσεις για τους κατοίκους του και μετά το τί θέλω ή το τι μου αρέσει.. Πρώτα το τί/πώς πρέπει.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αν βρεθεί κάποιο τέτοιου είδους ψαράκι, θα τρέφεται από υψηλής ποιότητας τροφή και όχι απο άλγη ή ό,τι μείνει!
-------------------------
Ελπίζω να μπορεί κάποιος να μου λύσει και τις υπόλοιπες απορίες μου, που διατυπώθηκαν παραπάνω!

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο και την συμμετοχή σας.
-------------------------
Μετά απο αρκετές ώρες ψαξίματος, πιστεύω πως κατέληξα στην σύνθεση μου!

Σαλιγκάρια:
- Pomacea Bridgesi Bridgesi (Apple Snail)
- Pomacea Bridgesi Effusa (Apple Snail)

Ψάρια:
- Poecilia Reticulata (Guppy)

Φυτά:
-Ceratophyllum Demersum (Κερατόφυλλο)
-Ceratophyllum Submersum (Κερατόφυλλο)
-Vesicularia Dubyana (Java Moss)
-Microsorium Pteropus (Java Fern)

Γαρίδες:
-Caridina Multidentata (Amano / Japonica)
-Neocaridina heteropoda (Red Cherry)

Mέχρι στιγμής για αυτά τα είδη είμαι σίγουρος.

Θεωρήστε οτι οποιαδήποτε προηγούμενη απορία μου, έχει καλυφθεί, μετά από αρκετό ψάξιμο!

Πρίν φτάσω στο σημείο να ζητήσω συμβουλές σχετικά με τον πληθυσμό θα ήθελα να ρωτήσω κάποια ακόμη πράγματα όσον αφορά τα είδη που θα ήθελα να φιλοξενήσω.

Ποιά είδη φυτών πιστεύεται ότι θα ταίριαζε στο ενυδρείο μου;
-Anubias Barteri Var. Barteri
-Anubias Barteri Var. Nana
-Anubias Congensis
-Ceratopteris Thalictroides

Θα ήθελα επίσης να μου προτείνεται αν γνωρίζεται γατόψαρα κατάλληλα για το ενυδρείο μου.

Τέλος θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει αν μπορώ να φιλοξενήσω κάποιο είδος φιλήσυχου βατράχου;

Αν κάποιος πιστεύει ότι κάποιο είδος από αυτά που σκοπεύω να φιλοξενήσω, θα τρώει φυτά, αυγά σαλιγκαριών, μικρές γαριδούλες ή τα αυγά τους, μικρά guppies, παρακαλώ να με ενημερώσει!
Αν κάποιος πιστεύει ότι κάποιο είδος από αυτά που σκοπεύω να φιλοξενήσω, δέν προτείνεται για αρχάριο, έχει αυξημένες απαιτήσεις κλπ παρακαλώ να με ειδοποιήσει!

Βασική προϋπόθεση για να υιοθετιθούν τα παραπάνω είδη είναι να μην είναι υπερβολικά δυσεύρετα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
για τον χρόνο, την συμμετοχή και την ευγένεια σας!
Με εκτίμηση, Νικος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DUKEMNUKEMgr : 17-06-09 στις 02:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01787 seconds with 11 queries