Θέμα: nikon d3000
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 06-11-11, 17:19
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιό μοντέλο, ποιάς εταιρεία δίνει το κλείστρο για 150.000 κλικ;
Στα 80.000 θέλουν αλλαγή και αμφιβάλλω αν οι compact θα φτάσουν εκεί.

Αυτά τα περιστατικά που "ίσα την ακούμπισε" και χάλασε, τα θεωρώ..

Ξέρεις τι είναι 7.000Km σε κεντρική βαλίτσα μηχανής και κανένα πρόβλημα;
Δεν υπάρχει σημείο με περισσότερους κραδασμούς και αναπιδήσεις στη μοτοσυκλέτα. Με 140Km σε autostrata..

Σε 1 ώρα θα την πάρω με το σκούτερ να πάω για φωτογράφηση μαζί με ένα φίλο. Αυτουνού του φίλου, του έπεσε η δικιά του μαζί με το τρίποδο επειδή είμασταν σε ένα φαράγγι και έκαναν χαμηλή πτήση μαχητικά και έπεσε από το συντονισμό, σε χαλίκι και δεν έπαθε τίποτα. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι σκυλιά, αλλά αυτό το έχω δει με τα μάτια μου.

Όπως έχω δει με τα μάτια μου χρήστη να ζητάει την δεύτερη ημέρα σε μαγαζί αλλαγή φακού, ότι τον πήρε χαλασμένο, ενώ ο μακάκας τον είχε στραβοκουμπώσει και ήταν προφανέστατο (είχε κάνει σημάδι και στη μοντούρα τής μηχανής).

Καλύτερα να λέμε τις δικές μας εμπειρίες παρά να μεταφέρουμε τις εμπειρίες άλλων..
Φϊλε almost από την στιγμή που είδες με τα μάτια σου το εφιαλτικό αυτό γεγονός με το τρίποδο και η μηχανή δεν έπαθε τίποτα, τότε πάω πάσο..

Πάντως δεν είπε κανείς οτι δεν μπορούμε καν να τις μεταφέρουμε με μηχανή κτλ. Κι εγώ οδηγώ μηχανή σε ελληνικές κατσικοστράτες..
Απλά με δυο λόγια θεωρώ οτι αν έχουμε πτώση από μισό μέτρο με dslr και με compact, οι compact έχουν περισσότερες πιθανότητες να μην πάθουν τίποτα λόγω πολύ λιγότερου βάρους και απουσίας κινητών μερών. Αυτό βέβαια δεν τις κάνει καλύτερες (για να μην μπερδευόμαστε).
Για το κλείστρο, αν και ήταν υποθετικά τα νούμερα, είχα κατά νου την d300 ενός κολλητού που κοιτούσαμε πρόσφατα. Οι compact αν δεν φτάσουν τόσο πάντως, δεν θα είναι λόγω κλείστρου γιατί απλά δεν έχουν.
Όσο για τον μακάκα, το βρίσκω λογικό να ισχυρίζεται ό,τι νά'ναι προκειμένου να γίνει αντικατάσταση, έστω κι αν ξέρει τί μακακία έκανε. Στα forum δεν ισχύει το ίδιο.

Φίλε Ραφαηλ10 δεν ήθελα να σε τρομάξω ή μπερδέψω, ίσως είμαι και λίγο υπερβολικός.
Όλα μεταφράζονται ως αρνητικά αλλά και ως θετικά ανάλογα με τις απαιτήσεις του καθενός.
Για παράδειγμα, με μία compact δεν μπορείς να πετύχεις αυτό το όμορφο "θόλωμα" στο φόντο ενός πορτρέτου (που απαιτεί ρηχό βάθος πεδίου), όπως αντίστοιχα με μία dslr δεν μπορείς να κάνεις τόσο εύκολα φωτογραφία δρόμου (που απαιτεί συνήθως μεγάλο βάθος πεδίου και φυσικά διακριτικότητα). Αν δεν ξέρεις τί θες (που είναι απολύτως φυσιολογικό), πήγαινε για dslr γιατί αλλιώς θα σου μείνει απωθημένο..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά τα περιστατικά που "ίσα την ακούμπισε" και χάλασε, τα θεωρώ..
Almost δες και δύο τυχαία λινκ από ελληνικό forum, για να έχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα για το πως μου έχει δημιουργηθεί αυτή η (λανθασμένη?) εντύπωση περί ευαισθησίας των dslr, σε σχέση πάντα με μία compact.

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=45377.0

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=44665.0
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη N4505 : 06-11-11 στις 17:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01886 seconds with 11 queries