Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 18-06-18, 10:44
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Φυσικά και μπορείς να βάλεις τέτοιον βράχο!!! Η κοραλλίνη δεν αντιδρά καλά στις μεταβολές φωτεινότητας, αλλά αν έχεις σωστές παραμέτρους δεν θα έχεις θέμα, και να εξαφανιστεί μερικώς, θα ξαναβγεί..
Ερημίτες και σαλιγκάρια δεν την τρώνε, μόνο οι αχινοί απ' όσο ξέρω...
Το να χρησιμοποιήσεις συμπληρώματα είναι λίγο επικίνδυνο αν δεν αγοράσεις τεστ να μετράς.. Ξαναλεώ οτι δεν έχουν τρελές καταναλώσεις, απλά αν διατηρείς τιμές θάλασσας, είτε με συχνές αλλαγές νερού, είτε με τα συμπληρώματα (και μπουστάρεις σταδιακά και λιγάκι) θα έχεις παντού...
Το φως δεν το έχω δοκιμάσει και γενικά έχω δοκιμάσει μόνο LED στα ενυδρεία μου... Το φάσμα, θα μπλεδίζει λιγάκι, πιστεύω θα είναι μια χαρά!!

Τα σφουγγάρια θέλουν πάλι σωστές συνθήκες νερού.. Αν πιστεύεις ότι μπορέις να τις παρέχεις, να τα βάλεις, και βοηθούν γενικά, διαφορετικά θα έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις και δυσοσμία ανυπόφορη!!!!!
Λογικά μιλάς για κάποια από τα Chondrilla Nucula, Chondrosia Reniformis ή Ircinia Μuscarum..
Όλα αυτά θέλουν τεράστια προσοχή στη μεταφορά τους και στην εισαγωγή τους στο ενυδρείο, καθώς δεν πρέπει να έρθουν σε επαφή με τον αέρα ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Οπότε μέσα στο νερό βάζεις τον βράχο σε μια zip σακούλα, την κλείνεις ερμητικά μέσα στην θάλασσα και την βάζεις σε ένα δοχείο... Βάζεις μετά την σακούλα μέσα στο νερό του ενυδρείου, την ανοίγεις και τοποθετείς τον βράχο!!
Γενικά, ότι ζωντανό βράχο και να βγάλεις θα έχεις κάποια έστω μικρά κομματάκια σφουγγαριού, οπότε αν δεν μπορείς να μεταφέρεις όλους τους βράχους με τον παραπάνω τρόπο, μοιραία θα έχεις κάποιες απώλειες, οι οποίες θα σου δημιουργήσουν αμμωνία/νιτρικά και μια μυρωδίτσα, οπότε να είσαι προετοιμασμένος την πρώτη βδομάδα γα μερικές καλές αλλαγές νερού...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα φιλε μου, ο παγοκοφτης ειναι επιστημονας στα θαλασσινα!
Σώπα μωρέ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 18-06-18 στις 10:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries