Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 03-03-09, 20:09
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
manolis1976 Βλεπω που ολοι με τα φυτεμενα μιλανε για λιπσματα No3 και βαζουνε μεχρι τρεις φορες την εβδομαδα εγω που το ενυδρειο μου ειναι πυκνοφυτεμενο 60αρι και εχω 5 γκαπυ , kai 1 γαρiδα μεσα πως γινεται και εχω μονιμα νο3 =15 και φωσφορικα 0 (τωρα βαζω fleet και εχω 1μγ)

πως γινεται δηλαδη με χαμηλη ιχυθοφορτωση και συνετο ταισμα χωρις να βαζω τιποτα να εχω 15 πρεπει να ψαξω κατι???μετραω με υγρο τεστ Profi
Υπαρχει παντα η περιπτωση να εχει καποια νιτρικα το νερο της βρυσης.
Επισης πως εισαι τοσο σιγουρος οτι τα τεστ μετρανε σωστα και με ακριβεια;Εμενα διαφορετικες μαρκες τεστ μετρανε διαφορετικες τιμες σε ΝΟ3.
Αλλη περιπτωση, τα φυτα να μην αναπτυσσονται σωστα και να μην εχουν την ικανοτητα να απορροφησουν ολα τα ΝΟ3.Παρεχεις στα φυτα σου επαρκεις ποσοτητες απο ολα τα θρεπτικα, φως, διοξειδιο που χρειαζονται;
Εχουν καλη αναπτυξη;Διαφορετικα ειδη φυτων απορροφουν Ν03 με διαφορετικους ρυθμους.
Λαβε επισης υπ οψιν οτι δεν ειναι μονο τα ψαρια που παραγουν νιτρικα. Μπορουν να παραχθουν και λογω υποστρωματος, φυτικων ιστων σε αποσυνθεση, ελλειψη καθαριοτητας στο βυθο κλπ.
Οπως και να εχει αν τα φυτα σου δεν παρουσιαζουν ελλειψη αζωτου και δεν εχεις προβλημα με αλγες εισαι μια χαρα με νιτρικα και φοσφωρικα στις τιμες που αναφερεις.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01449 seconds with 11 queries