Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 21-12-07, 13:33
Το avatar του χρήστη Giannis-malawi
Giannis-malawi Ο χρήστης Giannis-malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: ν.φιλαδελφεια
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nnd Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση!!!!!
καλύτερα να διωξω τους δισκους !!! χαχα (που λέει ο λογος)
εγω πάντως δεν περνάω κανενα μαρτυριο! Ολα βαίνουν ρολόι!
εσυ σιγουρα δεν περνας καποιο μαρτυριο..τα ψαρακια σου δεν ειμαι σιγουρος..
και κάτι ακομη..
συμφωνω ότι τα λιτρα ειναι λιγα για το πληθος ψαριων που εχω. Σαν αποτέλεσμα εχει να μην μπορέσουν να πάρουν το μεγεθος που θα μπορουσαν σε ενα πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο. Κατα τα άλλα όμως οι συνθηκες που ζουν ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ και ετσι δεν εχω προβλημματα.
αυτο τωρα γιατι μου κανει σαν αυθυποβολη??και δλδ το οτι δεν μπορουν να αναπτυχθουν σωστα,κατατασεται στο οτι ολες οι συνθηκες ειναι"ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ"???μπορει οι μετρησεις του νερου να ειναι ιδανικες,ομως πολλα αλλα δεν ειναι..ΑΝ ηταν τα ψαρακια θα αναπτυσονταν σωστα και θα ειχαν τον απαραιτητο χωρο..
εχει διαφορα το ολα ειναι καλα γιατι ετσι θελουμε να λεμε,και το ολα ειναι καλα πραγματικα..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nnd Εμφάνιση μηνυμάτων
εχουν εντονες τις μπαρες τους οταν τα βγάζω φωτογραφια... δεν εχουν συνηθίσει να ... φλερταρουν με τον φακο!
αυτο ασχολιαστο...
οι πορτοκαλοι δισκοι ειναι ζευγαρι, ηλικίας 4 ετων.
Τα μικρά μπλε (15-18cm) ειναι 1,5 χρονων. Οταν τα ειχα πάρει, το μεγαλυτερο ειχε μέγεθος 50λεπτου! Αφου όλοι μου έλεγαν να μην τα παρω γιατι δεν θα ζησουν!
ph 6,6 με 6,8
gh 4 με 8
νιτρίτης 0
νιτρέιτ 50!
αλλαγές νερού μία φορά στους 2 μηνες περιπου, γυρω στα 30 λιτρα.
σε ενυδρειο με παραπανω ιχθυοφορτιση,αυτο δεν ειναι καθολου καλο..
φυσικά δεν πιανεται στις αλλαγες νερου όταν απλα προσθετουμε!
γενικότερα είμαι της άποψης ότι ένα χόμπι όπως τα ενυδρεία στην προκειμένη περίπτωση, δεν πρεπει να σε κρατάει δέσμοιο, με άνχος για αλλαγές νερου κάθε εβδομάδα κ.α. ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ! Θα ήταν το καλύτερο!
υπαρχουν πολλων ειδων χομπυ..το συγκεκριμενο αν το κανεις σωστα θελει καποιο προγραμμα,και θελει δεσμευσεις μερικες φορες..ΑΛΛΙΩΣ δεν το κανουμε,διοτι εχουμε ζωες που εξαρτονται απο εμας!!
Αλλα το ενυδρείο μου έχει παρει τον δικο του δρόμο, και δεν εχει τουμπες.
Μπορω να λειψω τρεις εβδομάδες και να το βρω όπως το αφησα και αυτο με ευχαριστει ιδιαίτερα .
Το νιτρέιτ ξερω ότι πρεπει να κατέβει και αυτο θα το επιτύχω με καλες αλλαγες νερου αλλα ειναι κάτι που δεν μπορω να κάνω καθε τρεις και λιγο...
απαντησα ακριβως απο πανω..αν κανουμε το χομπυ για τον εαυτο μας,τοτε κριμα.....
φιλη Ναντια,
παρακολουθω απο την αρχη την κουβεντα,και ειπα να πω την γνωμη μου... οχι γιατι τα ξερω ολα...ΚΑΝΕΙΣ δεν τα ξερει...αλλα οταν παρουσιαζεις κατι το εκθετεις προς κριτικη την ιδια στιγμη..
και αυτο που δεν μου αρεσε ειναι ή σταση σου απεναντι σε πραγματα που ειναι αυτονοητα..το οτι καποια πραγματα που κανεις ειναι λαθος και δεν κανουν καλο στα ψαρια σου ειναι γεγονος..

το αν θες να πιστευεις οτι ολα ειναι καλα ειναι ΑΛΛΟ..θα προτιμουσα να βγεις και να πεις "παιδια ετσι το εχω,και δεν θα το αλλαξω γιατι δεν γουσταρω",παρα να προσπαθεις να πεισεις οτι ολα ειναι καλα και σωστα..

καλη συνεχεια σου ευχομαι..

φιλικα,Γιαννης
__________________



Κιχλίδες για Πάντα..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01978 seconds with 11 queries