Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 28-05-17, 10:02
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Το ενυδρείο μου τώρα . Βγήκε η hygrophila rosanervig από αριστερά και στη θέση της μπήκε murdannia keisak. Άλλαξα θέση και το s. repens, το μετέφερα στη σκιά γιατί ήταν ακριβώς κάτω από τα φώτα και φαίνοταν σαν "καμένο", είχε χάσει το πράσινο χρώμα του, άρχισε να ξεθωριάζει.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pic 1.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  90,0 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pic 2.jpg
Εμφανίσεις:  204
Μέγεθος:  85,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pic 3.jpg
Εμφανίσεις:  213
Μέγεθος:  100,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pic 4.jpg
Εμφανίσεις:  206
Μέγεθος:  79,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pic 5.jpg
Εμφανίσεις:  207
Μέγεθος:  98,4 KB

Το ενυδρείο τρέχει κοντά 4 μήνες τώρα, νομίζω πάει καλά, αλλά

- τα melanoides tuberculata δεν αφήνουν το monte carlo να πιάσει. Κινούνται στο χαλίκι και το σηκώνουν, υπομονή.
- δε μπορώ να βρω την δοσολογία στο potassium. Το ενυδρείο είναι περίπου 30 λίτρα, ρίχνω 1 ml κάθε μέρα αλλά το java fern έχει αρχίσει να μαυρίζει. Πώς υπολογίζω πόσο χρειάζεται?
- πράσινη άλγη, αυτό το βάσανο. Έχω 2 προβολάκια των 10 watt (6500 Κ) τα οποία ανάβω για 6 ώρες (το μείωσα από τις 7). Καταλαβαίνω οτι 20 watt είναι πολλά, αν έχω μόνο ένα προβολάκι στα 10 watt είναι λίγο . Γενικά δε με πειράζει η άλγη, ίσα ίσα που έχει πιάσει το ξύλο και κάνει πολύ φυσικό. Μου βγάζει πρόβλημα στο java fern όμως. Είναι ακριβώς κάτω από τα φώτα, δέχεται όλη την ένταση και έχει αρχίσει να πιάνει πολύ άλγη, οπότε μάλλον θα χαλάσει.

Καμιά συμβουλή στα παραπάνω, κάτι να βελτιώσω/αλλάξω?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01643 seconds with 12 queries