Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 07-01-03, 12:54
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Νάσο καλημέρα.
Πριν βρω αυτή την κοινότητα είχα κάποια στάνταρ πράγματα στο μυαλό μου ότι πρέπει να γίνονται σε ένα ενυδρείο και πάντα σκεφτόμουν ότι όλα πρέπει να γίνονται για την δική μου ευκολία και όχι για τα πλασματάκια τα οποία εν τέλη θα φιλοξενήσω.
Ακόμα μαθαίνω και σε αυτό συμβάλλουν κυρίως τα καταπληκτικά μέλη αυτού του 'συλλόγου'.
Ως αρχάριος και εγώ δεν σκεφτόμουν να βάλω φυσικά φυτά αλλά εκτός του ότι υπάρχουν αρκετά φυτά εύκολα σε συντήρηση, το φυσικό είναι άλλο πράγμα ... για φαντάσου να βάλεις για παράδειγμα πλαστικά ψάρια ... το ίδιο πράγμα είναι;
Και τα φυτά ζωντανοί οργανισμοί είναι. Εκτός του ότι ομορφαίνουν το ενυδρείο, συμβάλλουν στην καταπολέμηση βλαβερών βακτηριδίων, παράγουν οξυγόνο και κάνουν τα ψαράκια να νοιώθουν περισσότερο στο σπίτι τους.
Επίσης, παλαιότερα νόμιζα ότι όλα τα ενυδρεία θα πρέπει να έχουν αυτό το περίεργο χρωματισμένο πετραδάκι που βάζαμε στις γυάλες με τα χρυσόψαρα ... σε πληροφορώ λοιπόν ότι το απλό χαλικάκι (χαλαζίας) είναι υπέροχο, είναι φτηνότερο, είναι καλό για τα φυτά, και δεν περιέχει περίεργα χρωστικά και άλλα χημικά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01636 seconds with 11 queries