Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 06-01-03, 22:26
n1sarris Ο χρήστης n1sarris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... :-)

Λοιπόν παιδιά να ξεκινήσω με κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με το ενυδρείο. Είναι ένα ιταλικό μάρκας sicce 30 λίτρων. Έχει θερμοστάτη και θερμόμετρο, λάμπα και ένα σύστημα που φιλτράρει το νερό λειτουργώντας ως εξής: Φέρνει νερό από κάτω και το περνάει από ένα σφουγγαράκι, στη συνέχεια από ένα μικ΄ροτερο σφουγγαράκι κι ένα διχτάκι που έχει μέσα ενεργό άνθρακα και το ρίχνει πάνω σε έναν μύλο που έχει εσωτερικά σφουγγαράκι. Με τυ δύναμη που έρχεται πάνω στον μύλο το νερό, τον περιστρέφει και αυτός το ρίχνι πάλι μέσα δημιουργώντας μάλιστα και κάποιες μπουρμπουλίθρες. Αυτή η διαδικάσία φαντάζομαι ότι φιλτράρει το νερό (έστω και με αυτόν τον απλό τρόπο) και ο μύλος προσφέρει κάποια οξυγόνωση στο νερό. Είναι έτσι (ή τουλάχιστον έτσι?). Αν ναι, τι είδους φίλτρο υποτίθεται πως είναι αυτό; Πρέπει να ρίχνω κάτι μέσα στα σφουγγαράκια; Δεδομένου ότι το ενυδρείο είναι μικρό, αρκεί η "δουλειά" του μύλου για να προσφέρει οξυγόνωση; Το μόνο που χρησιμοποίησα μέχρι τώρα είναι κα΄ποιο υγρό που έριξα στο νερό που περιείχε βακτήρια. Τι άλλο χρειάζομαι; Γνωρίζει κανείς αυτόν τον τύπο εσωτερικά φίλτρα του ενυδρειοπυ αυτού;
Όσον αφορά τη διακόσμηση, από το μαγαζί μου δώσανε 2 ψεύτικα φυτά (μου φαίνεται θα σαπίζουν με τον καιρό), χαλίκι μπορντώ, 2 πήλινα διακοσμητικά και δύο κοκκινο-καφέ ξύλα.
Για τα ψαράκια, ξέρω πως δεν έχω και πολλές επιλογές όσον αφορά τον αριθμό τους. Μάλλον πάνω από 7-8 ψάρια, δε μπορώ να βάλω μέσα. Μου αρέσουν πολύ οι αρσενικοί μονομάχοι. Θέλω έναν τέτοιον και όσο για τα υπόλοιπα, περιμ΄νω προτάσεις....
Ευχαριστώ πολύ για όλα
Περιμένω νέα σας.
Φιλικά
Νάσος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01531 seconds with 11 queries