Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 01-05-09, 11:00
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

[quote=Tolis;352118]Καλως σας βρηκα αλλά δεν θα παρω!

Αγαπητέ κ.Τόλη, βλέπω ότι δεν έχετε και πολλή μεγάλη συμπάθεια στους δίσκους, ίσως λόγω δυσκολίας και συνθηκών,που χρειάζεται ένα ενυδρείο με δίσκους,ίσως για κάποιον άλλο λόγο.Η δική μου άποψη όσον αφορά αυτά τα υπέροχα(κατ'εμέ )ζωντανά είναι η εξείς.Πιστεύω ότι ο δίσκος,όπως και όλα τα ζωντανά του πλανήτα μπορεί να προσαρμοστεί σε διαφορετικες συνθήκες όσον αφορά το PH και τη θερμοκρασία του νερού.Το 1995 το περιοδικό ''τροπική ζώνη'' σε άρθρο του για τους δίσκους,έγραψε ότι τους συναντάμε σε όλους τους τυπους των νερών του Αμαζονίου,από τα πολύ όξινα,σχεδόν μαύρα νερά του Rio Negro,μέχρι τα αλμυρά και ξασπρισμένα νερα μερικών από τους νότιους παραποτάμους του.Αλλο το PH και η θερμοκρασία στη μια περιοχή και τελείως διαφορετικές οι συνθήκες στην άλλη.Από την προσωπική μου εμπειρία,πρίν 15 χρόνια είχα δίσκους σε κοινονικό (κιβωτό του Νόε) ενυδρείο,με PH 7.0 και θερμοκρασία 25c,χωρίς κανένα πρόβλημα,ενώ τώρα έχω δισκοενυδρείο,με PH 6.5 και temp 29c, με λίγα(ευτυχώς) προβληματάκια.Καταλήγω ότι το βασικότερο είναι οι ''σταθερές συνθήκες νερού και temp" και το φρέσκο νεράκι(συχνές αλλαγες).Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01386 seconds with 11 queries