Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 28-11-14, 19:17
Το avatar του χρήστη Γιαννης186
Γιαννης186 Ο χρήστης Γιαννης186 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2014
Περιοχή: Ηρακλειo Κρητης
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου έγραψα ότι ακριβώς διάβασα στο seriouslyfish.com
Για το νερό σου τώρα, θεωρώ πως δεν θα πρέπει να βάζεις 100% από Α/Ο αλλά να παίρνεις και νερό μετά τον άνθρακα για να φέρεις το επιθυμητό ΚΗ & GH , πιστεύω τη σόδα να την διέλυες καλά πριν την ρίξεις στο ενυδρείο γιατί αλλιώς αν έχει μείνει αδιάλυτη στο βυθό θα αρχίσει να φύγει, ταυτόχρονα θα πρέπει να κάνεις και μετρήσεις στο νερό πριν το ρίξεις στο ενυδρείο για να δεις και το PH και ίσως να χρειαστεί να βάλεις και τύρφη, όλα αυτά βέβαια θέλουν δοκιμές και παρατηρήσεις. Να ξέρεις πως αν στο ενυδρείο σου δεν έχεις ασβεστολιθικά υλικά (που με τα ψάρια που θες να έχεις δεν θα έπρεπε) όσο ωριμάζει τόσο πέφτει το PH λόγω της αποσύνθεσης υπολειμμάτων τροφών ρύπων κλπ και λόγω διαφόρων ζυμώσεων, μπορεί δηλαδή να βάζεις νερό με PH 7 και στο ενυδρείο σου να είναι 6,8 ή και χαμηλότερο , όλες αυτές οι αλλαγές βέβαια πρέπει να γίνουν ομαλά, δεν μπορείς από τη μια στιγμή στην άλλη το PH να το κατεβάσεις από τι 7,3 στο 6,8, η μείωση θα γίνει σταδιακά, θα σταματήσεις τη σόδα και θα αρχίσεις να βάζεις πχ 50% νερό από Α/Ο και 50% αποχλωριομένο και με μετρήσεις θα το φέρεις στα επιθυμητά επίπεδα
Οταν λες νερο 50% αποχλωριομενο εννοεις μετα τον ανθρακα?
Αν συνεχισω να βαζω σοδα δημιουργω κανενα προβλημα κ αν ναι που?Αυτο εχω κατα νου να αρχισει να ωριμαζει και να πεσει μονο του το ph και με τη σοδα να το κρατησω εκει που θελω
αν ειμαι λαθος πες μου
εννοοιται οτι η σοδα διαλυετε πολυ καλα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01429 seconds with 11 queries