Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 09-01-12, 19:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eισαι βιολογος?
Εχεις καποια ειδικευση σε αυτα τα θεματα? ή γραφεις ως απλο μελος και εσυ?
Οχι φιλε μου δεν ειμαι βιολογος γι αυτο κει επικαλουμε τις κλασσικες γνωσεις που εχουμε ολοι μας που μεχρι και την τριτη λυκειου ολοι πανω-κατω τα ιδια μαθαινουμε (ισως με πολυ μικρες αναβαθμισεις απο γεννια σε γεννια)
Οι εξειδικευσεις που ερχονται επειτα δεν καταρριπτουν αυτες τις βασικες γνωσεις αλλα τις εμπλουτιζουν αναλογα με την κατευθυνση που επιλεγει ο καθε ενας να ακολουθησει.

Παράθεση:
Γιατι ουτε οι επιστημονες δεν ειναι και δεν πρεπει να ειναι απολυτοι.
Καθε μερα ανακαλυπτεται και κατι καινουριο.
Σωστα, μεχρι να ανακαλυφθει ομως και να γινει αποδεκτο απο την επιστημονικη κοινοτητα εννωειται πως οποιοσδηποτε παρουσιαζει κατι το οποιο καταρριπτει την οποιαδηποτε γνωση μας επιβαλλεται ΑΥΤΟΣ να υποστηριξει και να αποδειξει τις αποψεις του κι οχι το αντιθετο.
Απο κει και περα ακριβως επειδη δεν ειμαι βιολογος και ουτε η κατευθυνση μου με βοηθαει να παρακολουθησω και να κατανοησω τις εξελιξεις μιας αγνωστης για μενα επιστημης θα δεχτω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ κατι το οποιο γινεται αποδεκτο απο τη δικη τους κοινοτητα, που οι οποιες "αιρετικες"
τοποθετησεις εχουν γινει ευρεως αποδεκτές και που εχουν δημοσιευτει ως ανακαλυψεις σε επιστημονικα περιοδικα, σελιδες κτλ.
Επι του παροντος ακομα και με google-ing βλεπω οτι οι ειδικοι λενε για τα συγκεκριμενα βακτηρια οτι μπορουν να αδρανοποιηθουν, αλλα παλι μιλανε για συγκεκριμενες θερμοκρασιες (10c) και για πολυ οξινα δυαλειματα (<4ph) πραγμα που σημαινει πως δεν εχουν γινει τοσο τρομερες αλλαγες απο τα γενικα παραδεκτα δεδομενα που αποτελουν τις κλασσικες γνωσεις.

Απο κει και περα φιλε μου εδω αρχιζει και δουλευει το ξυραφι του Οκαμ.
Τι ειναι πιο ευκολο να πιστεψω? Οτι καποιες εταιριες καναν τοσο μεγαλες ανακαλυψεις -που αξιζουν νομπελ- πανω στα βακτηρια για το στρωσιμο ενυδρειων, αλλα τυγχανει οσοι δοκιμασαν το προιον αυτων των ανακαλυψεων να μην ειχαν ποτε αποτελεσμα για διαφορους λογους ή να δω απλα το πιο ρεαλιστικο, δηλαδη οτι οι εταιριες δουλευουν τους χομπυστες π[ουλωντας φυκια για μεταξωτες κορδελες? (και που θα επαναλαβω, καποιο απο αυτα τα ζουμια στη Γερμανικη σελιδα του δε γραφει καθολου για υγρα βακτηρια αλλα για κολλωδες υλικο που βοηθαει να αποικηθει το φιλτρο οταν με το καλο θα αποκτηθουν τα βακτηρια)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01712 seconds with 11 queries