Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 24-05-12, 19:16
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

κυνηγητό υπάρχει και το βλέπω ιδιαιτερα στην αναζήτηση τροφής η όταν ταΐζω ο αρσενικός θέλει να έχει το πάνω χέρι .. μια φορα τάισα με κλειστή την αντλία για να μην πέφτει σαν χαρτοπόλεμος μέσα. νομίζω πως αυτό βοηθησε λιγάκι.. θα το ξανά προσπαθήσω πάντως..

τέλος έχω κάποιες υποψίες στα πάντα για fin rot. αλλα δεν ξέρω γιατί δεν είναι έντονο. από ένα μονο κόψιμο στο πάνω πτερύγιο δεν μπορώ να καταλάβω απλά το παρατηρώ..
ίσως για αυτό να πέθανε το προηγούμενο είχε κάποια "κοψιματακια" αλλα έφυγε πολύ ξαφνικά.. χωρίς να δώσει πληροφορίες ότι σίγουρα πρόκειται για ασθένεια

επίσης έχει και η θηλύκια στην ουρα ένα εντελώς μικροσκοπικό (πρέπει να πας πολυ κοντά για να το δεις) κενό σαν "δαγκοματακι" αλλα και αυτό δεν μαρτυρά ασθένεια μπορεί να το προκάλεσε ο αρσενικός το σίγουρο με την θηλύκια είναι ότι το κάτω πίσω πτερύγιο είναι λίγο μαδημένο από τον αρσενικό..

ο αρσενικός το ένα κάτω πτερύγιο είναι λίγο πιο κοντό και στην άκρη είναι λίγο μαύρο σαν να μην αναπτύχθηκε σωστά κατά τα αλλα δεν έχει σημάδια..

τα neon ούτε ένα σημάδι εκτος από ένα που πίσω πριν την ουρα έχει λίγο "σαπισματακι" την γνωστη ασθένεια των neon πριν την ουρα.. αλλα fente να τα πάει καλύτερα..

δεν ξέρω αν είναι ασθένεια δεν θέλω να βάλω φάρμακο για υποψίες.. όμως δεν θέλω να χάσω τα ram και τα panda.. και δεν ξέρω τι να κάνω... έτσι μου έρχεται να πάρω τον ιχθυολόγο στο σπίτι...



Uploaded with ImageShack.us
-------------------------
αποφάσισα να το αφήσω 1 ημερα ακόμα να δω πως θα πάει.. και ίσως προχωρήσω στην χορήγηση Melafix

φυσικά αν είχατε παρόμοια συμπτώματα στο παρελθόν θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες σας ευχαριστώ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orbion : 24-05-12 στις 19:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01626 seconds with 11 queries