Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-08-03, 16:41
michalis Ο χρήστης michalis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Θέλω βοήθεια, για BETTA SPLENDENS

Είμαι νέο μέλος του site, νέος στο χόμπυ (κρίμα που δεν βρήκα το site αυτό πριν πάρω ενυδρείο) και πάνω από όλα τελείως άσχετος.
Θέλω συμβουλές και διορθώσεις για το ότι έχω κάνει μέχρι τώρα.
Από χθές έχω ένα BETTA SPLENDENS (μονομάχο) σε ένα πλαστικό ενυδρείο 10 λίτρων. Έχω τοποθετήσει χαλίκι ειδικό (συνολικού βάρους 1 κιλού), ένα πλαστικό φυτό και ένα βαζάκι από πηλο (χωρίς χρώματα-μπογιές). Τροφή έχω food flakes (for all ornamental fish) της Vitakraft.
Αυτά έκανα σε μια μέρα, σήμερα βρήκα το site και θέλω συμβουλές.
Και κάποιες απορίες μου:
1) Θέλω να βάλω φυτό. Σε ένα topic διάβασα ότι "Φυτα μπορεις να βαλεις hornwort (Ceratophyluum demersum), anubias, java fern και java moss". Για το μέγεθος του ενυδρείου μου, τι μου προτείνετε;
2) Τί αλλο έιδος να βάλω σε τόσο μικρό ενυδρείο (1-2 ψαράκια) που να μην έχουνε πρόβλημα με τον μονομάχο και να μην μεγαλώνουνε πολύ; Σε ένα topic διάβασα ότι :
Αλλα ψαρακια που μπορουν να ειναι μαζι του σε 15 λιτρα, 3-4 corydoras ή 3-4 tetras (το ιδιο ειδος) της αρεσκειας σου.
3) Για φίλτρα και γενικά ότι αλλό χρειάζετε δεν ξέρω τίποτα απολύτως. Περιμένω συστάσεις από έμπειρους.
4) Με την τροφή, τι ποσότητα να του ρίχνω και πόσες φορές την ημέρα; Στο pet-shop είπαν ότι 1 φορά την ημέρα είναι καλά, κάπου σε ένα άλλο site από pet-shop λέγανε ότι τα ψάρια τρώνε κάτι ανα 5 λεπτά (που σημαινει ότι θα ρίχνω 2-3 φορές τη μέρα τροφή).
5) Αλλάγες νερού κάθε πότε και ποσοστό;
Ευχαριστώ για την υπομονή σας και ελπίζω να μην σας ζάλισα με τις απορίες μου και την ασχετοσύνη μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01433 seconds with 11 queries