Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 02-07-07, 16:03
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Για να πω και εγώ την σημερινή μου εμπειρία.

Έχω ένα φίλτρο βρύσης wateripik. Μέχρι τώρα του έβαζα το απλό ανταλλακτικό (άνθρακας κυρίως) και έτσι αφαιρούσε κυρίως χλώριο και μυρωδιές. Όλα τα άλλα (ph/gh/kh) παρέμεναν ίδια. Σήμερα όμως έβαλα το πιο καλό και ακριβό ανταλλακτικό που είναι κεραμικό και κρατάει και βαρέα μέταλλα και αμίαντο. Λέω ας κάνω μετρήσεις να δω τι παίζει.. Παραθέτω το πινακάκι..

...........ph-gh-kh
Βρύση ..7,5-8-7
Απλό ....7,5-8-7
Ακριβό ..7,5-2-6

Όπως βλέπεται υπάρχει μια μεγάλη πτώση στο gh μόνο.. Κάτι που είναι καλό για εμένα που έχω φυτά και δεν χρησιμοποιώ CO2. Θέλω να δω την αντίδραση του φίλτρου στην διάρκεια της ζωής του που είναι τρεις μήνες. Ενδεικτικά αναφέρω ότι το απλό φίλτρο έχει περίπου 5 Ευρώ, το αμέσως επόμενο 10 και κρατα και βαρέα μέταλλα, και το τελευταίο που πήρα έχει 15 και κρατά επιπλέον και αμίαντο (το πήρα βασικά για τις διακοπες στο χωριό μου).. Αυτά το φίλτρα πιστευω είναι ωραία και γλιτώνεις και από αντιχλώριο και σε αρκετά οικονομική τιμή. Αν σκεφτείς φυσικά ότι πίνεις και εσύ νερό όλα μια χαρά!.. Απλά δεν θα τα πρότεινα για μεγάλα ενυδρεία γιατί πέρα από τους τρεις μήνες έχουν όριο ζωής και σε λίτρα, το οποίο αν θυμάμαι καλά είναι 300-400 λίτρα. Ανάλογα πάντα και με την ποιότητα του νερού αρχικά.

Αυτά.
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01411 seconds with 11 queries